32.1 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Futbolu elimizden aldınız

Bütün olaylarda olduğu gibi yaşananların iki yüzü var. Şiddete karşıyız, herhangi bir canlıya karşı şiddet affedilemez bir suçtur ama bu kadar mı; yani bütün sorumluluğumuz şiddete karşı olarak yerine gelmiş mi oluyor?

Elbette hayır, herkes hakemlere empati yapıyor, hakemler kendilerini ağırdan satıyor, insanlar birbirini suçluyor, peki sorumlu kim? Elbette Faruk Koca suçlu ama onu oraya getiren ne? Neden o yumruğu atacak kadar kendini kaybetti?

Bence asıl mağdur ben ve benim gibi sporseverler. Ben fakir bir aileden geliyorum, dolayısıyla öyle çok elit zevkler edinecek ortamım olmadı. Yaşamım mücadele ile geçti, bu mücadele esnasında yoldaşım futbol ve Fenerbahçe’ydi. Benim gibi milyonlar var, ucuz bir eğlence futbol, şimdi bunu bizim elimizden aldılar ve kimse sorumluluğu üstlenmiyor. Oysa asıl mağdur biziz, futbolu bizim elimizden aldınız.

Madem konu hakemler, onlardan başlayalım…

Mesleki sorumluluk diye bir şey var yani siz mesleğinizi ifa ederken kendi kişisel eylem ve kararlarınız sonrası insanlar zarar gördüyse bundan sorumlusunuz. Bir doktor yanlış tedavi sonucu ölen hastası için “benim suçum yok” diyemez. Bir avukat kanun bilmediği için savunamadığı müvekkilinin yaşadığı acıdan sorumludur. Peki verdiği 22 kararın 18’i hatalı olan bunun 16’sı aynı takım aleyhine yapmış olan bir hakem nasıl mağdur oluyor? Suç eyleminin doğrudan zarar göreni olabilir ama mağduru değildir.

Hakemliği mafyalaştıran, yetenek ve eğitim yerine aile saltanatı haline getiren, sahada verdiği hatalı kararları bir geçim kapısı haline getiren insanların var olduğu sistem “mağdur” olamaz. O hakemlerin bağlı olduğu MHK ve futbolu yöneten TFF sorumluluktan kaçamaz.

Sahada futbolcu dövülmesine göz yuman ve görmezden gelen biri mesleğini insanlara zarar vermeden ve layıkıyla yaptığını söyleyemez.

VAR görüntülerini “penaltı” dizayn edecek şekilde manipüle eden bir sistem mağdur olamaz.

Oy uğruna futbolu politize eden, kendi menfaatleri için siyaseti futbola sokup bundan çıkar sağlayan kulüpler ve yöneticiler sorumluluktan kaçamaz.

Futbolun popülerliğini oya çevirmek için futbolla kedinin fare ile oynadığı gibi oynayan siyaset sorumluluktan kaçamaz.

Bana göre en büyük mağdur futbol ve futbolseverlerdir. Ondan sonra da Fenerbahçe gelir çünkü 22’de 16 aleyhte kararın mağduru odur.

Mentor

Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

Mentor
Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler