26.4 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Florya soruları

Aslında beni ilgilendiren bir konu değil ama futbolda nasıl bir algı operasyonu yürütüldüğünü ve futbolseverlerin çokça aptal yerine konulduğunu anlatmak için yazmak zorundayım.

Konu Galatasaray Florya arazisi, 1 milyar  dolar gelir beklendiği ifade ediliyor.

Nasıl hesaplıyorlar bilmiyorum ama çok zor değil. Galatasaray’ın orada 63.230 metrekare arazisi var, üstüne 55.098 metrekare inşaat yapılabiliyor.

Emlak GYO’nun Galatasaray’ın arsanının olduğu bölgede bir projesi var ve bu proje için düzenli ekspertiz raporu yaptırıyor.

En son 29.12.2023 tarihinde yaptırmış ticari, konut, villa hepsi %33 olsa -konut daha çok olur ama lehte bir değerlendirme yaptım- ortalama metrekare satış fiyatı 87 bin TL. En son açıklanan konut endeksine göre İstanbul’da yeni konutların fiyatı %39 artmış, ortalama fiyatı 120 bin TL eder.

Projenin toplam hasılatı 6.6 milyar TL eder, bunun% 50’si Galatasaray’a kalsa ki 3.3 milyar TL yapıyor, bu da bugün itibarıyla 100 milyon dolara karşılık geliyor.

Ancak bu arazi için Emlak Konut’a 61 milyon dolar ödediler ve bu krediyi TL olarak alıp faiz ödediler. KAP’taki faiz oralarına göre 400-500 milyon TL faiz ödediklerini varsayabiliriz.

15 milyon dolar civarında da faiz ödediler.

Şimdi bu kadar açık ve net, halka açık kaynaklardan belirlenmiş rakamlara göre 1 milyar dolar nereden geliyor?

Bir Fenerbahçeli olarak merak ediyorum, acaba bir oldu bitti ile siyasi destek sayesinde inşaat alanını artırmayı mı planlıyorlar? Aklıma başka şey gelmiyor, eğer durum buysa bunun cinayetten farkı yok. Çünkü Florya deprem bölgesi, İstanbul depremi konusu herkesin malumu, kimse buna izin vermez.

Verse bile insanların buradan ev alacağına nasıl inanılıyor?

Ayrıca, o kadar çok inşaat alanı yaparsan orası sosyal konut olur, aynı fiyata satamazsın.

Florya’da 1 milyar dolar eder değerlendirmesi herhangi bir rapora dayandırılmadan manipülatiftir. Doğru değildir ve Sermaye Piyasası Kanununa aykırılık oluşturabilir. Bu konuda yetki SPK’de olup zarar görenler şikayette bulunabilir.

Not 1: Buradaki değerlendirmeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Benim subjektif yorumlarımı içerir.

Not 2: 29 Aralık 2023 tarihli Emlak Konut GYO Florya Evleri değerleme raporu KAP’ta bulunmaktadır.

Mentor

Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

Mentor
Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler