14.3 C
İstanbul
14 Nisan 24, Pazar
spot_img

Fenerbahçe’nin oy gücü

Yerel seçim sonuçları muhalefet açısından büyük zafer ama ben olayları Fenerbahçe açısından okuyan biriyim, üstelik bunun bir aydın açısından bunun eksiklik oluşturduğunu düşünmüyorum.

Futbolun kollektif paylaşımcı karakteri bana bir tür tarikata dönüşen ideolojilerden daha sempatik geliyor. Bu anlamda Fenerbahçe’nin adalet, insanlık, cinsiyet eşitliği, hukuk gibi evrensel değerleri cumhuriyet ve Atatürk gibi ulusal değerleri ifade etmesi bana bir spor kulübü dışında lider bir toplumsal organizasyonun parçası olma duygusu ve olanağı veriyor.

Bu açıdan baktığınızda Fenerbahçe taraftarlığı diğer futbol taraftarlığından çok daha farklı bir yapı oluşturuyor, bağlılık şampiyonluk ve sportif başarıdan ötesini temsil ediyor. Sizi ifade eden onun parçası olmaktan mutlu olduğunuz ve öyle kalmasını istediğiniz bir şey hatta tam olarak sizin parçanız. Elbette bu kolay olmadı, spor kulübü olmaktan bir toplumsal organizasyona geçmek her ne kadar doğasında olsa bile 1980 sonrası sistemli olarak işkence görmesi, 3 Temmuz ve sonrasında bunun zirveye çıkması ve sonrasında açık açık iktidar tarafından hedef alınması Fenerbahçe taraftarını bambaşka bir şeye dönüştürdü. İdeolojik bir yaklaşımdan çok toplumun iyiye ve doğruya olan ihtiyacını ifade eder oldu.

Seçimlere de bu açıdan bakıyorum, bana göre ideolojik tercihler spor kulübü taraftarlığını üstündedir ancak Fenerbahçe’nin yaşadığı dönüşüm bunu da kırdı, artık birçok Fenerbahçeli için Fenerbahçe siyasi tercihlerinin üzerinde. Sosyal medyadan tanıdığım, Fenerbahçe sevgisi nedeniyle takip ettiğim birçok hesap ilk defa Fenerbahçe’nin gördüğü zulüm nedeniyle AKP’ye oy vermeyeceğini söyledi, vermedi de.

Seçim sonuçları Fenerbahçe açısından sadece bir mesaj değil, artık hiçbir siyasi organizasyon tarafından Fenerbahçe’yi yok sayamayacak çok güçlü bir cevaptır. Artık Fenerbahçe siyaset üstü konumunu elindeki oy gücü ile bir yaptırıma, koruyucuya, oy olarak ifade edilen bir güce dönüşmüştür.

Hani Bankalar Birliği Anlaşması’ndan çıkılıp peşkeş arsalarla fark açılıyordu ya fark öyle değil böyle açılır artık o sırtınızı dayadığınız siyaset (hiçbir siyasi parti ve görüşü ayırmıyorum) Fenerbahçe’ye bulaşamaz.

Artık yanağınızı bile okşatamayacaksınız, çanak da, kemik de kalmadı.

Mentor

Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

Mentor
Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler