25.6 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Eşyalar ve siyaset

Seçimler tek başına seçimler demokrasi demek değildir ve fakat seçim olayı demokrasilerin olmazsa olmaz ögelerinden biridir.

Buna karşın atanmışların söz sahibi olmaları da, belirleyici söz sahibi olmaları da demokrasilerin ayağı altına konan sabundur, muz kabuğudur.

Basın olmadan demokrasi eksik kalır (özgür basın diye ayrıca belirtmeye gerek duymuyorum çünkü özgür değilse basın yoktur, olsa olsa partilerin patronların propaganda broşürü olur)

Gazete yazarlarının kamuoyunun oluşmasında, haberdar olmasında büyük etkileri vardır ve lakin gazete yazarları, köşe yazıcıları siyasetin belirleyici unsuru olarak görülmeye başlarsa hem siyaset ağır yara alır ve hem de gazeteler başta olmak üzere tüm medya unsurları laçka olur. Buna en iyi örnekler olarak Abdulkadir Selvi, Ahmet Hakan gibi yazıcılar ile onlara köşe arsası tahsis ederek gazete olmaktan feragat eden Hürriyet’i gösterebiliriz.

İşin en akıl almaz yanı da Türkiye’nin muhalif medyasının yok Abdulkadir Selvi ne yazdı, yok Mehmet Uçum ne dedi diye pozisyon alma hevesliliğinde gösterdikleri akıl almaz acemiliktir.

Gazete yazarının, medya mensubun hangi vasıflara sahip olması gerektiği konusunda azıcık bir fikri olanların Hande Fırat-Abdulkadir Selvi ikilisinin birlikte sahnelediği çok ucuz ve çok başarısız mizansene kurban olmamaları ve koca Türkiye’yi de kurban etmemeleri gerekirdi.

Şimdi de günlerdir Mehmet Uçum Twitter’dan ne paylaştı, Abdülkadir Selvi ne yazdı diye teyakkuza geçti Türkiye’nin necip muhalif medyası.

Kerrat cetveli ile tartışılmaz diye bir söz var ya, işte o söz gibi ve o söz kadar etkili ve doğrudur, tapelerle, yazı makineleriyle, klavyelerle uğraşmayın sözü.

Yazı makinesi ile uğraşmaktan makinenin sahibi ile uğraşmaya ne vaktiniz kalır ne de takatiniz.

Mikrofonlarla kavga edilir mi ya da teyp kasetleri ile.

Misal teype yerleştirilen kaset Orhan Gencebay ise teyp mikrofonundan Pavarotti’nin sesini duymak olası değildir.

Kurulmuş oyuncaklar oyuncağı dizayn eden mühendisin izin verdiği programladığı hareketleri yapar, o oyuncaktan başka hareket bekleyemezsiniz, beklerseniz daha çook seçim kaybedersiniz.

Muhalif Türkiye basını atanmışlar ile tartışmaya ve atanmışların ne dediğine önem vermeye devam ederse Türkiye demokrasi için daha çok bekler.

Medya medyalığını bilmeli ve daha önemlisi de atanmışlar ile demokrasi tartışmanın abesle iştigal olduğunu bir an önce anlamalıdır.

Anlayamazsa abesle iştigal edilirken akan sular demokrasi köprülerini aşındırır.

Siyaseti siyasetçiler yapar ve belirler.

Cumhur Deliceırmak

1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo ve TV programları var. Resim, heykel sanatçısı, şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Evli, iki çocuk babası.

Cumhur Deliceırmak
1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo ve TV programları var. Resim, heykel sanatçısı, şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Evli, iki çocuk babası.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler