8.6 C
İstanbul
22 Mart 23, Çarşamba
spot_img

Ermenistan’a Rus dopingi

Rusya’daki kısmi seferberlikten ilanı nedeniyle ülkeyi terk edenlerin ilk duraklarından biri olan Ermenistan’a yönelik göç hem bazı sorunlar yarattı hem de ekonomik büyümeye katkı sağladı.

Ermenistan istatistiklerine göre yılın ilk altı ayında 372 bin Rus vatandaşı ülkeye giriş yaptı. Rusya’da seferberlik eylül ayında ilan edildiği için yıl sonunda Ermenistan’a gelen Rus vatandaşlarının sayısının daha da artması bekleniyor. Yılın ilk dokuz aylık döneminde ise yaklaşık 17 bin Rus Ermenistan vatandaşlığı almak için başvuruda bulundu.

Moscow Times gazetesinin haberine göre, Ermenistan’a yönelik Rus göçü bir yandan özellikle başkent Erivan’da kira fiyatlarının ve enflasyonun yükselmesine yol açtı. Ancak diğer yandan Ermenistan Merkez Bankası bu yıl için 1.6 olarak öngördüğü ekonomik büyüme rakamını yüzde 13’e yükseltti.

Şu andaki yasalara göre Ermenistan vatandaşlığı alınabilmesi için en az üç yıl ülkede yaşamak ve dil sınavını geçmek gerekiyor. Ülkeye Rus akınından memnun olan Ermenistan bekleme süresini önemli ölçüde düşürmeyi planlıyor. Ayrıca hükümet, Ermenistan ekonomisine 150 bin dolar yatırım yapanlara hızlı vatandaşlık verilmesini sağlayacak bir yasa hazırlıyor. Ermeni asıllı Ruslar ise vatandaşlığı çok daha kısa sürede alabiliyor.

Ancak Rusya’daki seferberlik ilanından kaçarak Ermenistan’a gelen ve vatandaş olanları potansiyel bir tehlike bekliyor. Ermenistan’la Azerbaycan arasında yeni bir savaş çıkması durumunda bu kişiler silah altına alınabilecek.

Rus vatandaşları arasında popüler olan bir başka eski Sovyet cumhuriyeti ise Orta Asya’daki Kırgızistan. Bu ülkenin vatandaşı olmak için başvuran Rusların sayısı beş kat artmış durumda.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,196TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler