24.2 C
İstanbul
22 Eylül 23, Cuma
spot_img

Erivan’da ‘gizli’ zirve

CIA Başkanı Nicholas Burns’ün Ermenistan’ın başkenti Erivan’a önceden açıklanmayan bir ziyaret yapması polemik yarattı.

Ermeni Asbarez gazetesinin haberine göre, ziyaretin en ilginç yönlerinden biri, ilk kez bir CIA başkanının Ermenistan’a gelmesi. Burns Cuma günü Erivan’da Başbakan Nikol Paşinyan ve Ermenistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Armen Grigoryan’la (manşet fotoğrafı) görüşmeler yaptı. Konuyla ilgili resmi açıklamada Burns’ün Kafkasya’daki gelişmeler, uluslararası ve bölgesel güvenlik, terörle mücadele ve Erivan’ın Türkiye ile ilişkilerini normalleştirme süreciyle ilgili temaslarda bulunduğu bildirildi. Ankara ile Erivan arasındaki ilişkilerin sürdürülmesi için başlatılan sürecin son halkasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta içinde Paşinyan’la illk kez telefonda görüşmüştü.

ABD’li yetkilinin Erivan’daki temaslarıyla ilgili olarak Başbakanlık dışındaki hiçbir Ermeni kurumu açıklama yapmadı, ABD Büyükelçiliği de bilgi vermedi.

Ancak bağımsız siyasi yorumcu Tigran Grigoryan Burns’ün Erivan’ı aslında Rusya gizli servisi yöneticileriyle görüşmek için ziyaret ettiğini ileri sürdü. Grigoryan, “Elimizdeki bilgi kırıntılarına bakarak Amerikan ve Rusya güvenlik örgütlerinin gizli görüşmeler için Erivan’ı seçtiği sonucuna varabiliriz” dedi. Grigoryan, “Benim edindiğim bilgiye göre görüşmelerde Ukrayna’daki savaş ele alınmış” diye konuştu.

Burns, ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşarlığı görevinin yanı sıra 2005-2008 yılları arasında Moskova’da büyükelçi olarak görev yapmıştı.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,275TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler