24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Erivan’da ‘gizli’ zirve

CIA Başkanı Nicholas Burns’ün Ermenistan’ın başkenti Erivan’a önceden açıklanmayan bir ziyaret yapması polemik yarattı.

Ermeni Asbarez gazetesinin haberine göre, ziyaretin en ilginç yönlerinden biri, ilk kez bir CIA başkanının Ermenistan’a gelmesi. Burns Cuma günü Erivan’da Başbakan Nikol Paşinyan ve Ermenistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Armen Grigoryan’la (manşet fotoğrafı) görüşmeler yaptı. Konuyla ilgili resmi açıklamada Burns’ün Kafkasya’daki gelişmeler, uluslararası ve bölgesel güvenlik, terörle mücadele ve Erivan’ın Türkiye ile ilişkilerini normalleştirme süreciyle ilgili temaslarda bulunduğu bildirildi. Ankara ile Erivan arasındaki ilişkilerin sürdürülmesi için başlatılan sürecin son halkasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta içinde Paşinyan’la illk kez telefonda görüşmüştü.

ABD’li yetkilinin Erivan’daki temaslarıyla ilgili olarak Başbakanlık dışındaki hiçbir Ermeni kurumu açıklama yapmadı, ABD Büyükelçiliği de bilgi vermedi.

Ancak bağımsız siyasi yorumcu Tigran Grigoryan Burns’ün Erivan’ı aslında Rusya gizli servisi yöneticileriyle görüşmek için ziyaret ettiğini ileri sürdü. Grigoryan, “Elimizdeki bilgi kırıntılarına bakarak Amerikan ve Rusya güvenlik örgütlerinin gizli görüşmeler için Erivan’ı seçtiği sonucuna varabiliriz” dedi. Grigoryan, “Benim edindiğim bilgiye göre görüşmelerde Ukrayna’daki savaş ele alınmış” diye konuştu.

Burns, ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşarlığı görevinin yanı sıra 2005-2008 yılları arasında Moskova’da büyükelçi olarak görev yapmıştı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler