27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Erdoğan’la Putin ne konuştu?

Aydın Sezer

Pandemiden sonra pek yüz yüze gelmeyen, daha çok “uzaktan” iletişimi seçen Erdoğan’la Putin’in yılın ilk telefon görüşmesi için talep Putin’den geldi.

Hem de bir pazar günü, hem de Rusya’da yeni yıl kutlaması sarhoşluğu devam ederken. Bilenler bilir, Rusya’da yeni yıla önem verilir, hele hele yeni yılla gelen uzun mu uzun tatile. Bu bile görüşmenin ne kadar önemli olduğunu göstermeye yeter.

Doğal olarak görüşmede liderler birbirlerinin yeni yılını da kutladı. Ama tabii o, işin nezaket kısmı.

Kremlin’den yapılan açıklamaya bakılacak olursa, Putin’le Erdoğan ikili ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra, Dağlık Karabağ, Libya ve Suriye gibi bölgesel konuları ele aldı.

Ancak, bu görüşmeyi acil ve önemli kılan bir konu var: “Rusya’nın güvenliğini garanti altına alan anlaşmaların geliştirilmesine yönelik öneriler.” Kanımca, Putin son Biden görüşmesinden sonra daha da netleşen Rusya’nın kırmızı çizgilerini bu kez de Erdoğan’a hatırlattı.

Kim bilir, belki de bir ricada! bulundu. Bu rica, ABD ve NATO ile ilişkilerindeki konumu tartışmalı olan Türkiye için arabuluculuktan ziyade, “tarafını seç” mesajı olabilir. Zaten Ankara’nın arabuluculuk teklife Ruslar açıktan “olmaz” dedi. Onları asıl ilgilendiren NATO’nun Rusya sınırlarına dayanması. Bu yüzden endişeye hatta belki de paniğe kapılan Ruslar karşı taraftan yazılı garanti istiyor. Tabii, Batı da bu işe pek yanaşmıyor.

Gazete Duvar’da Menekşe Tokyay’la Putin- Biden görüşmesini ve Rusya’nın “kırmızı çizgileri”ni zaten ayrıntılı olarak konuşmuştuk: https://medyagunlugu.com/haber/rusyanin-kirmizi-cizgileri-50693

Aydın Sezer

Siyasete ve dış politikaya dair nüanslı, eleştirel, yer yer alaycı yazılar ve enerji alanında değerlendirmeler.

Aydın Sezer
Siyasete ve dış politikaya dair nüanslı, eleştirel, yer yer alaycı yazılar ve enerji alanında değerlendirmeler.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler