32.1 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘Erdoğan’ın yumurtaları!’

Rusya’da tarım ve hayvancılık denetim ajansı Rosselhoznadzor’un yumurta açığını kapatmak için bir dizi Türk firmasının ürünlerinde gümrük vergisini sıfırlama kararı alması Rusya basınında geniş yankı buldu.

Business FM, hükümetin yumurta fiyatlarında bazı bölgelerde yüzde 80’i bulan artışın önüne geçmek için bu yola başvurduğunu yazıyor.

“Bush’un butlarından sonra Erdoğan’ın yumurtaları” başlığıyla verilen haberde, yıllarca Rusya’nın ABD’den ithal ettiği tavukların dönemin başkanı George Bush’a ithafen “Bush’un butları” olarak anılmasına atıfta bulunuluyor.

Portale konuşan uzmanlar karar sonrası yerli üretimin olumsuz etkileneceği uyarısında bulundu. Zira Türkiye’den ithal edilecek yumurtaların daha ucuz olacağı belirtiliyor.

Petrova 5 danışmanlık şirketinden Marina Petrova gümrük vergilerini sıfırlama kararının piyasadaki sorunları daha da derinleştireceği iddiasında. Petrova kısa vadede fiyatların düşeceğini, ancak uzun vadede dışa bağımlılığın artacağını söyledi.

Üretici Yuriy Markov sektördeki temel problemin inkübasyon yumurtası ve sürü eksikliği olduğu görüşünde. Markov inkübasyon yumurtalarının bir kısmının döviz karşılığı yurtdışından ithal edildiğini söyledi.

(TürkRus.Com)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikSorularla ‘kurye cinayeti’
Sonraki İçerikFail hep belli
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler