19.7 C
İstanbul
4 Ekim 23, Çarşamba
spot_img

‘Erdoğan’ın önerisi çok egzotik’

Fuad Safarov, Moskova

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna arasında arabuluculuk yapma önerisine kapıyı tam kapamasa da, Moskova’daki siyasi gözlemciler bunun gerçekleşme olasılığının zayıf olduğu görüşünde.

1.5 milyon tirajıyla Rusya’nın en çok okunan haftalık gazetesi olan Argumentı i Faktı’ya ( AiF) konuşan Moskova merkezli düşünce kuruluşu Valday Tartışma Kulübü Program Direktörü Timofey Bordaçyov, Erdoğan’ın arabuluculuk önerisini “egzotik” olarak değerlendirdi. Bordaçyov, “Belli koşullar altında belki de Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereler için iyi niyetli bir platform olabilir. Ancak bu sadece, Ukraynalı liderlerin ABD’den gelen talimatlardan bağımsız hareket ettikleri zaman olabilir” dedi.

“Fakat gerçeklere bakarsak, tabii ki Türkiye’de hiçbir Rusya-Ukrayna görüşmesi olmayacak” diye konuşan Bordaçyov, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de bir Rus-Ukrayna zirvesi yapılmasına ilişkin önerilerine çok önem atfetmemek lazım” yorumunda bulundu.

Rus-Türk ilişkilerini de değerlendiren Bordaçyov’a göre Ukrayna’daki Bayraktar SİHA fabrikasının inşası Moskova-Ankara ilişkilerini hiçbir şekilde etkilemeyecek. Uzman, “Rusya, Türkiye ile ilişkilerini bu tür şeylere bağımlı hale getirmez” dedi.

AiF gazetesi, Moskova’nın Rusya-Ukrayna liderleri arasındaki bir görüşmeye genelde büyük şüpheyle baktığını yazdı. Gazete, haberinde “Koyun postuna bürünmüş bir arabulucu. Erdoğan ve Zelenskiy hangi konuda anlaştı?” başlığını kullandı.

Devlet kanalı Rossiya-1’deki canlı yayında konuşan ünlü gazeteci Vladimir Solovyov da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy tarafından karşılanışı sırasında tören kıtasını “Slava Ukraine!” (Şan olsun Ukrayna’ya) diye selamlamasını eleştirerek, “Erdoğan bu selamın tarihini biliyor mu?” diye sordu. Önceleri aşırı milliyetçiler, 2. Dünya Savaşı yıllarında Nazileri destekleyenler tarafından kullanılan söz konusu slogan son yıllarda yaygınlaştı ve resmi törenlerde de kullanılmaya başlandı. Rusya’da bu selamlama şekli faşizmle bağlantılı olduğu gerekçesiyle eleştiriliyor.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,278TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler