22.7 C
İstanbul
4 Ekim 23, Çarşamba
spot_img

‘Erdoğan Türk Putin’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçilmesi, Rusya’da yönetimdeki ve yönetime yakın siyasi- elit çevrede memnuniyetle karşılandı. İlk yorumlardan kısa bir derleme şöyle:

Rusya Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Konstantin Kosaçev:

“Türkiye vatandaşları hem bölge hem de Rusya için önemli olan istikrarı ve devamlılığı tercih etti. Anlaşılan, devamlılık ile öngörülemezlik arasındaki seçimde, Türk seçmeni ilkini tercih etti. Devamlılık, günün sözüdür. Böyle bir sonuç bölge, Rusya ve tüm dünya için önemli.”

Rusya Federasyon Konseyi Senatörü Aleksey Puşkov:

“Erdoğan’ın kazanması, Türkiye’nin dış politikasının, kendi politikasını dışarıdan belirlemeye çalışan dış güçlerin çıkarlarına değil, kendi çıkarlarına bağlı olarak devam etmesi anlamına gelmektedir. En son 2019’da Türkiye’deyken, Erdoğan’ın katılımıyla bir uluslararası forumda, Türk toplumunun ifade edilen bağımsızlık arzusunu ve Batı’dan gelen sürekli baskıdan kaynaklanan rahatsızlığı bizzat hissettim. Her şeyden çok, Erdoğan’ın mevcut politikaları bizim çıkarlarımıza uygundur. Ayrıca Türk toplumunun büyük bir kısmından aldığı destek, toplumun ABD hakimiyetine geri dönmek istemediği anlamına geliyor. Erdoğam kaybetseydi 20. yüzyıla dönüş olacaktı. Türkiye kendisini yeni 21. yüzyılda çok kutupluluk içinde görmekte ve geleceğe bakıyor.”

Siyaset bilimci Sergey Markov:

“Erdoğan destekçileri, hain Avrupalıların ve küstah Amerikalıların, Batı yanlısı muhalefetin de yardımıyla liderlerinin devrilmesinden çok korkuyorlardı. Şimdi Türk vatanseverler Erdoğan’ın iktidarda kalmasına seviniyorlar. Erdoğan Türk Putin’dir. Putin, Erdoğan’ı zaferinden dolayı ilk kutlayanlardan biri oldu. Biden hırsından yumruklarını ısırıyor.”

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Vladimir Cabarov:

“Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler, boş laf etmeyen, öngörülebilir siyasetçi Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından istikrarını koruyacaktır. Erdoğan Rusya’nın konuşup müzakere edilebilecek güvenilir bir ortağı olarak nitelenebilir. Baskılara boyun eğmedi, Rusya’ya herhangi bir yaptırım uygulamadı. Enerji sektörü de dahil olmak üzere çok güçlü bir ekonomik işbirliğimiz var: Türkiye’de bir gaz merkezi oluşturuluyor, orada bir nükleer santral inşa ediliyor. Çok yakın işbirliği içindeyiz. Şimdi muhalefet, Amerikalıların önerisiyle halkı bir tür Meydan ortamına sürüklerse, bu onların büyük hatası olur, çünkü Erdoğan Yanukoviç değil, çok acımasız, otoriter ve kendini nasıl savunacağını bilen biri. Bir şey olursa, Erdoğan’ın muhalefetin her türlü yasadışı eylemini, özellikle de dışarıdan gelirse, ciddi şekilde bastıracağına inanıyorum.”

(TürkRus.Com)

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,278TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler