17.6 C
İstanbul
30 Mayıs 23, Salı
spot_img

‘Eğer Erdoğan seçilmezse…’

Fuad Safarov, Moskova

Ünlü Rus dış politika uzmanı Andrey Kortunov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek yıl yapılması planlanan seçimi kazanamaması halinde Türkiye ile ilişkilerde Moskova açısından bazı soru işaretleri doğacağını söyledi.

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RİAC) Genel Müdürü Kortunov, Veçernyaya Moskva gazetesine yaptığı açıklamada, Ankara’nın Rusya’ya gaz ödemelerini 2024’e ertelemek istediği söylentilerle Türkiye’de gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri arasında bağ bulunduğunu öne sürdü ve “Bu beklenen bir adımdı” dedi. Türkiye’deki ekonomik durumun zor olduğunu, enflasyonun giderek yükseldiğini belirten Kortunov, “Erdoğan, Rusya’dan erteleme alarak ekonomide olumlu gelişmeler yaşandığını ve her şeyin uzmanların söylediği kadar kötü olmadığını göstermek istiyor” dedi.

Kortunov, Türkiye’nin doğal gaz tüketmesinin yanı sıra, topraklarından geçerek Balkanlar’a ve ardından Avrupa’ya giden enerji kaynakları için de bir geçiş ülkesi olduğunu da hatırlattı. Rus dış politika uzmanı, “Kuzey Akım hattı askıya alındığı ve Ukrayna transit hattının akıbeti belirsiz olduğu için Türkiye’nin Rusya için öneminin arttığını göstermek istediği aşikar. Bu nedenle Türkiye batı yönüne giden Rus gazı için tek merkez haline geldiğini düşünüyor” diye konuştu.

Kortunov, Moskova’nın Türk liderin erteleme talebine nasıl tepki vereceğinin henüz kesinlikle belirsiz olduğunu vurgularken, “Görünüşe göre, buna en üst düzeyde karar verilecek. Bu konunun iki liderin görüşmesinde çözüleceğini düşünüyorum. Büyük olasılıkla, bir tür takas veya ticaret çözümü olacaktır. Çünkü Rusya şu anda ödemeleri erteleme gibi cömert hediyeler vermeye hazır değil”  dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinen Rus uzman, “Erdoğan yeniden seçilemezse, o zaman yeni liderle ilişkileri sürdürmek ve aynı zamanda daha önce varılan anlaşmalara devam etmek mümkün olacak mı soruları ortaya çıkacak” diye konuştu.

Kortunov, her halükarda Ankara’nın Moskova’yla kârlı anlaşmalar yapmak için azami çabayı göstereceğini, ancak bunun çok zor olacağını sözlerine ekledi.

Önceki İçerikKimlik zindanı
Sonraki İçerikBeyaz mı yeşil mi?
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,097TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler