19.7 C
İstanbul
4 Ekim 23, Çarşamba
spot_img

Dünya’da ne oldu?

Gazeteci Nezih Demirkent tarafından kurulan ekonomi basınının köklü gazetelerinden Dünya’da son günlerde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Önce gazetenin, isim hakkıyla ilgili bir sorun nedeniyle bundan sonra “Nasıl Bir Ekonomi” adıyla yayınına devam etme kararı aldığı açıklandı. Ardından Dünya Grubu bir karşı açıklamada bulundu. T24’te Candan Yıldız’ın, Dünya gazetesinde yaşananların perde arkasını anlattığı yazısı:

“Gazetecilik açısından heyecan veren bir modeldi Dünya gazetesinin son üç yılı… Gazetecilerin yönettiği bir modele geçilmişti. Patron hem vardı hem yoktu.

Nezih Demirkent’in o dönem Hürriyet’in sahibi Erol Simavi’den kıdem tazminatı karşılığı aldığı Dünya gazetesinin isim hakkını, 38 yıl sonra (2019) bu kez gazete çalışanları tazminat haklarından vazgeçerek kiraladılar.

‘Kiracılık’ belli ki beklenenden kısa sürdü. Zira Dünya’da bugün (18 Kasım Cuma) yayımlanan “Zorunlu bir veda; yeni bir başlangıç” yazısında denildiği gibi sınırlar çok zorlansa da ev sahibi Nezih Demirkent’in kızı Didem Demirkent’in, “sözleşmenin ruhuyla bağdaşmayan” koşullar dayattığı konuşuluyor. Yoksa neden üç yıllık emekten, birikimden vazgeçilsin?

Didem Demirkent, babası Nezih Demirkent’in ilkeleriyle yola çıkan yeni ekiple neden devam etmedi, tabii ki merak ediliyor?

Duyumlarıma göre, Didem Demirkent gazetenin sürdürülebilirliğini çok zora sokacak bir ‘isim hakkı kirası’ talebiyle gelmiş. İstenen oran enflasyon rakamlarının çok üstündeymiş.

Didem Demirkent tarafından ‘aşırı’ bulunan bazı talepler de geldiği de anlatılıyor; adının ‘imtiyaz sahibi’ olarak künyeye yazılması, gazetenin kararları ve bilançolarını görmek gibi… Gazete koridorlarında konuşulduğu üzere, deyim yerindeyse, ev sahibi eve giren çıkanı hep bilmek istemiş.

Tabii ki akıllara şu soru gelmiyor değil, seçimlere giderken son üç yılda marka değeri, itibarı artan Dünya gazetesini satmak istemiş olabilir mi Didem Demirkent. Çünkü bildiğim kadarıyla gazetenin SGK, vergi borçları var.

Türkiye’nin tek ekonomi gazetesi özelliğini taşıyan Dünya’nın bir alıcısı çıkar mı, yoksa Didem Demirkent gazeteyi çıkarmaya devam edebilecek mi göreceğiz. Yine bildiğim kadarını aktarayım, çeşitli kurumsal / sektörel dergiler Didem Demirkent’in yönettiği bir ekip tarafından çıkarılıyor. O ekip gazeteyi sürdürebilir kılabilecek mi, resmi ilan hakkını kaybetmemek için nasıl yola devam edeceği merak konusu… İhtiyatla karşılamakla birlikte,  Dünya’nın ‘havuza atılabileceği’ iddialarının da öne sürüldüğünü paylaşayım…

Yazının devamı için tıklayın

İlgili haberler:

https://medyagunlugu.com/haber/dunyadan-zorunlu-veda-52769

https://medyagunlugu.com/haber/dunya-gazetesinden-karsi-aciklama-52783

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,276TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler