2.6 C
İstanbul
30 Ocak 23, Pazartesi
spot_img

Cumhuriyet’te ‘Zaytung gibi bir haber’

Gazeteci Faruk Bildirici, CHP Genel Başkanı Kemal KIlıçdaroğlu ile ilgili olarak Cumhuriyet’te yer alan bir haberi Zaytung’a benzeterek şöyle eleştirdi:

“Bakanlıklara zincir ve asma kilit talimatı gitti. Rektörler tedirgin: Ya Kılıçdaroğlu bize gelmek isterse?” başlıklı haber, Cumhuriyet’in 10. sayfasında yayımlandı. Bu kadar iddialı bir haberin iç sayfalara saklanması şaşırtıcıydı.

Aynı haber, 5 Ocak’ta Cumhuriyet’in web sayfasında da yayımlanmıştı ama pek dikkati çekmemiş olsa gerek ki, yedi internet sitesi dışında bir yerde görmedim. Sosyal medyada da yankılanmamıştı.

Merakla haberi okudum. Haberin girişinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu ziyaretleri anımsatılıyor; son olarak gittiği Millî Eğitim Bakanlığı binasında “içeri alınmadığı gibi, demir kapılar kapatılarak zincir ve asma kilit takıldığı” vurgulanıyordu.

Başlıkta dikkat çekilen “bakanlıklara asma kilit takılması” ve “üniversite rektörlerinin tedirgin olması” konuları haberde biraz daha ayrıntılı olarak aktarılıyor; bakanlıklar ve üniversitelerdeki “Kılıçdaroğlu tedirginliği” hakkında şu bilgiler veriliyordu:

TÜİK ve Millî Eğitim Bakanlığı’na Kılıçdaroğlu’nun alınmaması ve kapılara kilit vurulması sonrası bakanlıklarda tedirginlik başladı. Kılıçdaroğlu’nun diğer bakanlıkları ve kurumları ziyaret etmek istemesi karşısında nasıl önlem alacakları tartışılırken bakanlıkların ilgili birimlerine asma kilit ve zincir alınması yönünde talimat verildi.

Kılıçdaroğlu’nun ziyaretlerine zincirli-asma kilitli önlemler, rektörleri de tedirgin etti. Adını açıklamayan bir rektör, “Randevu ve ziyaretler sonrası rahatsız olduk. Acaba kampus ve rektörlüğe gelmek isterse randevu verecek miyiz vermeyecek miyiz diye düşünüyoruz” dedi.”

Acaba “bütün bakanlıklarda tedirginlik başladığı” nasıl saptanmış? Biri mi söylemiş, bakanlıklar tek tek kontrol mu edilmiş? Kim, nerede, ne zaman, nasıl gibi unsurların yer almadığı haber bize bu konuda somut bir bilgi vermiyor.

“Kılıçdaroğlu’nun diğer bakanlıkları ve kurumları ziyaret etmek istemesi karşısında nasıl önlem alacakları tartışılırken” cümlesi de belirsizlikler ve yanıtı verilmeyen sorularla dolu. Sözü edilen “tartışma” nerede olmuş, kimler tartışmış, haber bunu açıklamıyor.

Haberde kaynak da yazılmamış. “Bakanlıklara zincir ve asma kilit alınması talimatı”nın kim ya da hangi kurum tarafından verildiği belirtilmiyor. Hangi bakanlıklara, ne zaman, hangi yolla talimat gittiğini geçtim, böyle bir talimatın gerekçesi de açıkça ifade edilmiyor.”

Yazının devamı için tıklayın

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,153TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler