18.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri

Türk Basınının önde gelen kalemlerinden ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek 4 Kasım’da (bugün) mezarı başında anıldı. Aynı gün TGC Konferans Salonu’nda Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri töreni düzenlendi.

Sunuculuğunu TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’in yaptığı tören Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşları, haber peşinde koşarken ölen ve öldürülen gazetecilerin anısına saygı duruşuyla başladı.

Törenin açılış konuşmasını yapan TGC Başkanı Turgay Olcayto, Burhan Felek’in çok iyi bir yazar olmasının yanı sıra toplumsal olaylarla yakından ilgilenen bir insan olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Burhan Felek’i anlatmak hem çok kolaydır hem de çok zordur. Gazeteciliğin hemen her dalında emek vermiş bir insan yalnız çok iyi bir yazar değil aynı zamanda da toplum olaylarıyla yakından ilgilenen, Olimpik hizmetleri Türkiye’ye getiren ilk gazetecidir. Spor Yazarları Derneği’nin, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nün kurulmasında katkıda bulunan Burhan Hoca için ne söylense az ama şunu özellikle altını çizerek söylemek isterim hep sıkıntılı dönemlerde başkanlık yaptı. Darbeler sırasında görevini yürütmeyi sürdürdü. Siyasilerin aralarındaki çatışmalarda hep arabulucu oldu. En önemlisi Burhan Hoca, Cemiyet gemisini 26 yıl boyunca Türkiye’nin fırtınalı basın ortamında limana yanaştırmayı başardı. Onun için kendisine şükran borçluyuz.  Adına konulan ödüller için 70 yaşından gün alacaksınız 50 yıl çalışmış olacaksınız. Hatta tercihen hala çalışıyor olacaksınız bunu başarmak çok zor gerçekten. 39 aday arasından Seçici Kurulumuz titiz bir seçim yaptı. Onlara yürekten teşekkür ediyorum. Kazanan arkadaşlarımı bir kez daha kutluyorum hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum.”

70 yaşından gün alarak meslekte 50 yılını tamamladıkları için Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne değer görülen gazeteciler:

Turgay Olcayto (Başkan), Adnan Özyalçıner, Ayşegül Dora, Niyazi Dalyancı, Esat Yılmaer, Arif Esen, Sibel Güneş, Hüseyin Irmak (Yazman), Mesude Erşan’dan oluşan Seçici Kurul bu yıl 20 gazeteciye ödül verdi. 70 yaşından gün alan ve meslekte 50 yılını tamamlayan Andaç Atak, Ayşe Tarman, Azer Bortaçina, Berin Dikmen, Betül Sözen, Can Aksın, Cemil Ciğerim, Coşkun Kartal, Eray Canberk, Hasan Çakkalkurt, Hikmet Altınkaynak, Jan Devletoğlu, Kadir Can, Mehmet Gündüz, Mustafa Dolu, Okay Göçer, Özkan Altıntaş, Süleyman Yağız, Yüksel Hançerli ve Ziya Uçkan.

Kimdir?

Burhan Felek, 1889 yılında İstanbul’da doğdu, Hukuk Mektebi’ni bitirdi. Mesleğe Ahmet Rasim’in Donanma Dergisi’nde başladı. Tasvir-i Efkar gazetesinde spor ve foto muhabiri olarak çalıştı. Vatan, Millet, Yeni Ses, Tan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yazarlık yaptı. 1925 yılından başlayarak son günlerine kadar köşe yazılarını sürdürmesi nedeniyle Şeyhül Muharririn unvanı ile ödüllendirildi. İÜ Gazetecilik Enstitüsü’nde öğretim üyeliği yaptı. İtalyan mizahçısı Giovanni Guareschi’nin “Don Camillo” dizisini Türkçe’ye çevirdi, İstanbul Üniversitesi’nin Onursal Hukuk Doktorluğu’nu alan ilk gazeteci oldu. TGC başkanlığını 1949–1952 ve 1959-1982 yılları arasında iki kez üstlendi.

(TGC)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler