26.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Böyle yolsuzluk görülmedi!

Rüşvet ve yolsuzluk hemen hemen bütün ülkelerde çok önemli bir toplumsal sorun. 180 ülkenin yer aldığı Dünya Yolsuzluk Endeksi listesinde 137. sırada bulunan Rusya’da bu alanda eşine ender rastlanan bir skandal ortaya çıkarıldı.

TASS Ajansının haberine göre, St. Petersburg kentinde on binlerce yasa dışı göçmene rüşvet karşılığı oturma ve çalışma izni veren eski bir üst düzey polis yetkilisi tutuklandı.

İçişleri Bakanlığı ve Federal Güvenlik Servisi (FSB-gizli servis) tarafından düzenlenen ortak operasyonda geçen ay aniden istifa eden St. Petersburg Göçmen Dairesi Müdürü Andrey Kolesnikov Moskova’da yakalandı. Kolesnikov’un şimdiye kadar 100 binden fazla yasa dışı göçmene rüşvet karşılığı yasal belgeler düzenlediği belirlendi. Aynı olayla ilgili olarak St. Petersburg Belediyesi üst düzey yetkilisi Viktor Danişevskiy ve altı görevli de tutuklandı.

İstatistiklere göre Rusya’da yaşayan yabancıların sayısı altı buçuk milyonun üzerinde. Bunların bir milyona yakını kaçak olarak yaşıyor. Ülkelerindeki ekonomik sıkıntılar nedeniyle çalışmak amacıyla Rusya’ya en çok Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan ve Ermenistan’dan yasa dışı göç var. Kaçak göçmenlerin yüzde 40’ı Moskova’da, yüzde 12’si St. Petersburg’da bulunuyor.

Güvenlik kuvvetlerinin yasa dışı göçmenlerden rüşvet alması yaygın bir olay.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler