24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Bayraktar fabrikası meşru hedef’

Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın Ukrayna’da Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) üretecek fabrikanın yapımına başlandığını açıklaması Rusya’da rahatsızlık yarattı.

Rusya Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komisyonu üyesi Dmitriy Belik, açıklamayı Lenta.ru sitesine yorumlarken Türkiye’nin Kiev’de inşa edeceği Bayraktar SİHA üretim fabrikasının Moskova’nın “meşru hedefi” haline geleceği söyledi. Ancak Belik bu durumun Rus-Türk ilişkilerini etkilemeyeceğini, iki ülkenin pek çok konuda ortak dil bulabildiğini vurguladı.

Yine de Ukrayna topraklarında herhangi bir askeri teçhizat üretiminin Rusya için meşru bir hedef olacağını söyleyen Belik, “Bu tesisin ya da Bayraktar üretiminin çatışmaların gidişatını bir şekilde ciddi şekilde etkileyeceğini düşünmüyorum. 2 yıl önce Kiev’e sağlanan Bayraktarların sayısı oldukça fazlaydı ama bugün ön saflarda aktif kullanımını göremiyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pragmatik davranarak ülkesinin ulusal çıkarlarını koruduğunu, bunun Türkiye’nin iç meselesi olduğunu belirten Rus Milletvekili, “Hem Bayraktar satarak hem de Türk Akımı yoluyla Avrupa’ya giden Rus gaz sevkiyatından gelir elde ederek ülkesinin çıkarlarını koruduğunu anlıyoruz. Ama bizim kendi hedeflerimiz var. Şunu bir kez daha vurgulamak isterim ki, eğer bu tesis askeri teçhizat üretiyorsa o zaman meşru bir hedef olarak görürüz” dedi.

Belik, bu konuda Türkiye’ye bir yasak koyamayacaklarını ancak Rusya’nın da karşı koyma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Argumentı i Faktı (AiF) gazetesine konuşan “Rusya Subayları” teşkilatı Başkanlık üyesi, özel kuvvetlerden emekli Albay Timur Sırtlanov da, “Baykar fabrikası Ukrayna topraklarındaki diğer askeri altyapı tesisleri gibi Rus birliklerinin meşru askeri hedefi haline gelecektir” uyarısında bulundu.

Geçmişte Rusya’daki televizyon kanallarındaki tartışma programlarına katılan siyaset uzmanları da benzer uyarıları dile getirmişti.

Bayraktar, İngiliz Reuters Ajansı’na yaptığı açıklamada Kiev yakınlarında, 500 kişiye istihdam sağlayacak SİHA üretilecek fabrikanın inşasına başlandığını, TB2 mi yoksa TB3 insansız hava aracı modeline mi odaklanacağının ise henüz kesinleşmediğini söylemişti.

Fuad Safarov, Moskova

Temsili görsel: gdh.dijital

İlgili haberler:

Rusya Bayraktar ele geçirdi

‘Bayraktar sıradan bir SİHA’

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler