28.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Basın tarihine geçecek fotoğraf altı

Gazeteci Bülent Mumay’ın Cumhuriyet gazetesindeki bir fotoğrafın altında görerek Twitter hesabından paylaştığı yazı Türkiye’de medyanın içinde bulunduğu durumu göstermesi açısından ibretlik bir örnek oldu.

Finlandiya ve İsveç başbakanlarının yer aldığı fotoğrafın altında şöyle bir yazı var:

“İsveçli mevkidaşı Andersson’un (sarışın) konuğu olan Finlandiya Başbakanı Marin’in NATO konusundaki düşüncelerinden çok, vücut ölçüleri ve giyim-kuşağı ilgi gördü.”

Ne yazık ki bu fotoğraf altı olumsuz anlamda basın tarihine geçmeye aday.

Neden mi?

Birincisi, her meslekte kurallar vardır. Fotoğraf altına yazılacak yazıyla ilgili Türk basınında yıllardır uygulanan kural bellidir.

Mumay’ın da yazdığı gibi, “Gazetede yayınlanacak bir karede, birden fazla insan varsa; ‘soldaki, sağdaki, soldan ikinci’ gibi tanımlamalar yapılır.”

“Sarışın”, “esmer” ya da “kısa boylu” gibi ifadeler kullanılmaz.

İkincisi, “Finlandiya Başbakanı Marin’in NATO konusundaki düşüncelerinden çok, vücut ölçüleri ve giyim-kuşağı ilgi gördü” ifadesi ciddiyetten uzak, en fazla magazin basınında yer alabilecek bir ifade. Her şey bir yana ortada bir savaş var ve İsveç’le Finlandiya NATO üyeliğine hazırlanıyor. Böyle ciddi bir konudaki fotoğrafın altına  “vücut ölçüleri” vs. yazmak kabul edilebilir bir yanlış değil.

Dün 98. kuruluş yılını kutlayan Cumhuriyet’te böyle bir hatanın yapılması hem gazete adına üzücü hem de medyanın geldiği yeri göstermesi açısından ibretlik.

 

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikBaşakşehir’de sessiz gece
Sonraki İçerikHangi mülteci?..
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler