26.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Anlaşma mı ayrıcalık mı?

Hatırlayacaksınız, 4 futbol kulübü 19 Mart 2021’de Bankalar Birliği ile 9.5 yıllık bir anlaşma imzaladı. Kulüpler halka açık şirketler ve binlerce yatırımcısı var; borçları oldukça büyük ve bu, şirketlerin geleceğini tehdit ediyor. Uyulmaması durumunda Bankalar Birliği’nin kulüplerin gelirlerine el koyması gibi yükümlülükler var.

Çıplak gözle KAP’a bakınca görülen tablo şu:

Fenerbahçe ve Beşiktaş anlaşmaya uymak için azami çaba sarf ediyor, Galatasaray ise bu konuyu çok umursamıyor görünüyor. Fenerbahçe son 9 ayda 1.9 milyar TL gelir elde ederken gideri 1.9 milyar TL olmuş. Beşiktaş 1.1 milyar TL gelir elde etmiş 1.2 milyar TL gideri var. Galatasaray ise 1.1 milyar TL gelir elde etmiş, gideri ise 1.7 milyar TL olmuş. (Sadece futbol, dernek yok, faiz hariç genel giderler ve transferler dahil)

Diğer iki kulübümüz başa baş iken Galatasaray 600 milyon TL ortalama kur ile (euro ortalama kur 21.52 TL) yaklaşık 27-28 milyon euro açık vermiş. Bu da demek ki Galatasaray anlaşma kurallarına uymayarak Fenerbahçe ve Beşiktaş’tan 27 milyon euro daha fazla para harcayarak kadrosunu ciddi anlamda güçlendirmiş. Bu da yetmemiş bankalardan oluşan konsorsiyum kulübün 1 milyar TL daha borçlanmasına izin vererek bu adaletsiz durumu daha da artırmış.

Her 3 kulübümüzün ara dönem raporlamalarına baktım, her üçü de anlaşmaya uyum konusunda yatırımcılarına bilgi vermemiş. Galatasaray’ı anlıyorum da, Fenerbahçe ve Beşiktaş bu detayları neden paylaşmıyor onu anlamıyorum. Ama bu 3 kulübün yaptığı da bence kanunlara aykırı çünkü bu anlaşmada her 3 kulübü de yok edebilecek ve yatırımcılarını mağdur edecek ölçüde büyük ve yaptırımlar var. Oysa üçü de faaliyetine devam ediyor hatta Galatasaray sermaye artırım kararı aldı.

Bu kadar önemli bir konuda yıllık mali tabloları bekliyoruz diyemezler. Her dönem düzenli olarak bu durum hakkında bilgi vermeleri gerekir.

Ayrıca anlaşma karşısında en uyumsuz olan kulüp ilave borçlanma hakkına nasıl sahip oldu, onun da kamuoyuna açıklanması lazım.

Buna rağmen Galatasaray’ın harcama konusundaki eğilimi çok değişmemiş görünüyor, bu savurganlığı yapan Fenerbahçe olsa Bankalar bu konuda ne yapardı merak ediyorum, belki yanılıyorum ama bana sanki pek susarlardı gibi gelmiyor.

Yukarıda yapılan kısa açıklamadan da anladığınız gibi ortak bir irade ile imzalanan Bankalar Birliği anlaşmasında bile adalet yok, ayrıcalık her yerde. Böyle olunca da kimse ödüllerin sahada kazanıldığına inanmıyor.

https://www.aspor.com.tr/spor-toto-super-lig/2021/03/20/iste-4-buyuklerin-bankalar-birligi-ile-yaptigi-anlasmanin-detaylari?paging=10

Not: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Benim kişisel görüşlerimdir.

Mentor

Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

Mentor
Lafını sakınmayan bir Fenerbahçe taraftarından moda olduğu üzere tarafsız gibi görünmeye çalışan değil, gayet taraflı Fenerbahçe ve Türk sporu, kimi zaman da siyaset ve ekonomi yazıları... Twitter: @mentordiyorki. Eski tarihli yazılara ulaşmak için: https://arsiv.medyagunlugu.com/mentor

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler