-0.3 C
İstanbul
8 Şubat 23, Çarşamba
spot_img

Aneeshwar Kunchala

Dr. Nevin Sütlaş

7 yaşında bir oğlan. Cin gibi bakıyor kocaman gözleriyle. Boyundan büyük laflar ediyor. Konuşması devasa bir sahnede ve binlerce izleyici karşısında. Ne utanıyor ne sıkılıyor. Heyecanlı biraz ama onu da gayet güzel kontrol ediyor. “Önce bize kendini tanıt” diyorlar, tanıtıyor:

Dört yaşında başladım kariyerime, diyor. Ben bir çevre korumacıyım, diyor. Buraya da dünyamızı korumak için mesajlar vermeye geldim, diyor. Diyor da diyor. Nasıl güzel diyor inanamazsınız. Kız çocuğu olsa gene neyse diyeceğim de bir erkek çocuğun bunca güzel konuştuğuna hiç rastlamadığım için, zaplarken denk geldiğim bu çocuğu ağzım açık izliyorum.

2 Ocak 2023 tarihindeki Amerikan Yetenek Yarışması (AGT All Stars) televizyon şovunda bu rastlaşma. Oysa o çok daha önceden meşhur olmuş. Dediği gibi 3 senedir bu konuda kariyer yapmış. 2021’de Dünya Günü’nde de bir konuşma da yapmış. Daha 4 yaşındayken plastik çöplerimiz yüzünden ölmüş bir balinayı gördüğünde karar vermiş bu konuda bir şeyler yapmaya. Ana babasından yardım istemiş balinanın videosunu çekip dünyaya yayınlamaya. Bir yıl sonra yani daha 5 yaşındayken, 2021’de Dünya Günü’nde bütün dünyanın karşısına geçip nutuk atmış. Aspergerli yeni yetme Greta Thunberg’in 2021’de “siz erişkinlerin ne haddine, aslında biz çocukların olan dünyanın içine etmek” şeklinde özetlenebilecek haykırışında takılı kalan ben Aneeshwar Kunchala’yı fark edememişim. Şimdiyse onun hikâyesinin neresine inanacağımı şaşırmış durumdayım.

“AGT All Stars” şovunda o konuşurken, vermek için geldiğini söylediği mesaj arka plandaki video görüntülerle çok etkin biçimde desteklenmişti. O ünlü programın görüntü ve showları hep çok profesyonelce hazırlanıyor zaten. İngiltere’den Amerika’ya bu mesajı iletmek için geldim, diyen çocuk da müthiş bir gösteri sergiledi. 5 dakika süren dokunaklı konuşmasının her kelimesini kendisinin yazdığını söylediler programda. İnansam mı?

Döndüm baktım ki internette Aneeshwar Kunchala deyince bir dolu video var. Konuşmaları, tanıtımları, röportajları gırla. Gerçekten inanılmaz bir kariyer yapmış. Bütün videolarda öyle güzel, tane tane konuşuyor, anlatıyor, soruları öyle ustalıkla yanıtlıyor ki inandım yeteneğine ve becerisine.

Doğayı ve dünyayı koruma mesajlarını kendisinin yazdığına, balinanın ölümünü yansıtan videonun onun isteğiyle oluşturulduğuna ve bu kampanyanın bizzat onun isteği ve kapasitesi ile sürdürüldüğüne ister inanalım ister inanmayalım, kesin olan bir şey var. Bu çocuk söz söyleme ve oyunculuk konusunda üstün yetenekli. Teatral açıdan bir deha. Eğer meslek olarak tiyatroculuğu seçerse önüne kimse çıkamaz. (Bir başka önemli özelliği daha var ki gelecek yazıya sakladım onu da)

Aneeshwar’in anlattıklarının önemine ve değerine gelince. Keşke herkes onun içtenliğiyle inansa onun ağzından çıkan sözlere. Dünya o zaman kurtulurdu gerçekten.

Dünya’yı yakıp yıkıyoruz elbirliği ile. Sonra böyle içten bir gösteri ile karşılaşıyor ve bir yandan burun büküyor bir yandan da timsah gözyaşları döküyoruz. Biz erişkinler iflah olacak gibi görünmüyoruz. Gene de onun gibi çocukların varlığı umudumuzu körüklüyor.

Bu sene Cumhuriyetimizin 100. Yılı diye sanırım her yazıma kurucu önder girecek. Ondan çalıntılayarak sloganlaştırıyorum:

“Ülkemizin geleceği gençlerin, dünyamızın geleceği çocukların ellerinde.”

Ben el öpmeyi hiç sevmem ama senin o minik ellerinden öperim çocuğum, sen çok yaşa ve hep bu kafada yaşa emi?

Not:

Eğer çocuk yetiştiriyorsanız, bu küçük adamın adına düzenlenmiş Youtube kanalını takibe alın derim:

https://www.youtube.com/channel/UCuEiwSQCBFYDUDIurzJbHBw

Çocuk yetiştirmek ile ilginiz yoksa da söz ettiğim Amerika şovunu izlemenizi öneririm:

https://www.youtube.com/watch?v=dr-r2sno9w4

Dr. Nevin Sütlaş
1959 yılında Adapazarı’nda doğdu, İstanbul Üniversitesinde Tıp doktoru, Bakırköy Akıl Hastanesinde Nöroloji Uzmanı oldu ve aynı hastanede 30 yıl eğitim görevlisi hekim olarak çalıştı. Beynin damar ve enfeksiyon hastalıkları, yoğun bakım, hasta beslenmesi, açlık grevi/ ölüm orucu ve Multıpl Skleroz konularında çalıştı. Sağlık sisteminin özelleştirilmesi sürecinde uğradığı mobing yüzünden 2016 yılında aktif meslek yaşamını sonlandırdı. Beyin ile ilgili bilimsel bilgiler temelinde topluma yönelik kitaplar yazmayı sürdürüyor. Florida'da yaşıyor. Web sayfası: http://www.nevinsutlas.net/index.html Elektronik posta: calisal01@yahoo.com

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,150TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler