27.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Acemilere Twitter tüyoları

Sosyal medya dediğimiz Facebook-Instagram-Twitter-TikTok vs. artık hayatımızın bir parçası oldu.

Bunların birinde hesabı olmayan veya bu alanlarda vakit geçirmeyen neredeyse yok gibi…

Twitter hesabı olmayanlara belki bir gün lazım olur, Facebook/Instagram filan çökerse diye şimdiden bir hesap açmalarını öneririm. Belki de bu uygulamayı beğenir, diğerlerinden vazgeçersiniz.

Bu önerimi değerlendirmek isteyen, Twitter’a yeni başlayacak olanlara şimdi minik tüyolar vermek istiyorum.

Hem eğleneyim hem de takipçi sayım çok olsun diyorsanız hesabınızı kadın profili olarak açın ve şöyle güzelce de bir foto seçin, kim olduğu çok önemli değil, eli ayağı düzgün biri olsun yeter, bir de çok tanınmış biri olmasın.

Kısa sürede takipçiniz artsın hemen bir çevrem olsun isterseniz, futboldan anlıyor gibi davranın, ondan bundan arakladığınız futbol tweetleri atın. Özellikle erkekler futboldan anlayan ya da mış gibi yapan kadınları sever.

Yok ben kadın hesabı açmam diyorsanız o zaman hayvan sever gibi davranın, prim yaparsınız. Her gün kedinizin köpeğinizin fotolarını paylaşın, yoksa sokak hayvanları ile ilgili tweetler atın onlarla birlikte selfieler paylaşın. Ara sıra rakılı şaraplı masalar koyun, falanca yerde kahve keyfi, filanca yerde çay zamanı temalı fotolar ekleyin.

Güncel konularda fikir beyan etmeyi asla ihmal etmeyin. İlgilenmediğiniz bir konu bile olsa mutlaka o konuda bir şeyler yazın, ota b… her konuda duyar kasın. Hastaghleri (#) sık sık kullanın, nedir o derseniz girince öğrenirsiniz. Tweetlerinize hastagh ekleyin, çok takipçili hesapları etiketleyin.

“Takibe takip” olayında kurnaz olun, önce herkesi takip edin göreceksiniz sizi de takibe alanlar olacaktır, sonra yavaş yavaş onları takipten çıkın. Neden mi? Takipçi sayınız çok, sizin takip ettiğiniz kişi az olursa bu platformda elit kişi sayılırsınız, racon böyle.

Tanıdık tanımadık birileri vefat ettiğinde devlet adamı ağzıyla son derece resmi bir şekilde başsağlığı dileyin. Ölene Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır dilerim tarzı bir şeyler yazmayı unutmayın. Ayrıca dini ve milli bayramlarda günün anlam ve önemini belirten özlü sözler, görseller paylaşın, tanıdık tanımadık herkesin bayramını kutlayın. Unutmayın burada imaj ve mesaj her şeydir.

Tuttuğunuz takımla ilgili başkan, hoca ve futbolcuları ya sorgusuz sualsiz destekleyin ya da her konuda eleştirin. Futbol konusunda mutlaka taraf olun, nasıl olsa sizin gibi düşünenler olacağı için destekçiniz de çok olur. Arada kalır bazen över, bazen eleştirip yanlışlarını dile getirirseniz ne İsa’ya yaranırsınız ne Musa’ya… İki taraf da size saldırır.

Aynı şekilde taraf olduğunuz siyasi bir görüş veya ideolojik bir fikir akımı varsa hiçbir şekilde eleştirmeden sonuna kadar savunun. Rakip gördüğünüz karşıt düşünceleri ve taraftarlarını kıyasıya eleştirin, her hatalarını yüzlerine vurun.

Takipçim çok olsun, popüler olayım, çok fazla RT-Fav alayım derseniz uçlarda olmayı, marjinal olmayı deneyin, aksi halde vasatlıkla suçlanır önemsenmezsiniz..

Ara sıra bu mecranın ünlülerine yazın ya da onlardan alıntılar yapın, onlar görmese de, okumasa da önemli değil. Misal Vedat Milor, Demet Akalın, Haluk Levent, Şahan Gökbakar gibi ünlülere bir şeyler yazın, onları etiketleyin. Kendileri cevap vermese bile sevenleri size bir şeyler yazar.

Yazdığınız her şeye dikkat edin. En masumane anlık düşüncenizi öylesine dile getirdiğiniz tweetleriniz bile bazen aylar, yıllar sonra çok alakasız bir konuda önünüze konup, “Bak sen zamanında şu konuda bunu da yazmışsın” deyip hesap vermeniz istenebilir. Linç kültürü buraya egemen olduğundan beri her şey değişti, eski Twitter yok artık.

Kimseyle gerçek anlamda dostluk kurmayın, sonra üzülürsünüz. Bu mecrada çıkarınız olmadan kimseye güvenmeyin. Sosyal medya felsefeniz “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” olmalı… Yakınlarınızı  satmaktan çekinmeyin, burası Twitter, kurtlar vadisi…

Çok az sayıdaki gerçek dostları bir kenara ayırsam da burada çoğunluk benmerkezci ve sürekli açık arayan, saldırmak için fırsat kollayanlardan oluşuyor. Çoğunluğun her ortama uyan maskesi olur burada, zaman ve olaya göre birini çıkarır, diğerini takar. Kim ne zaman ne yapmış, nasıl vites değiştirmiş, takip edemezsiniz, başınız döner. Kimsenin kimseyi umursamadığı Twitter ortamında her zaman tek başınıza olduğunuzu unutmayın.

Sonuç olarak; eğer daha önce Twitter’a hiç adım atmadıysanız, yeni hesap açmak için iki kere düşünün. Yok ben burada yapamam diyorsanız o zaman hiç bulaşmayın, gidin mis gibi Instagramda çiçek böcek, yemek fotoğrafları paylaşın, “story”ler atın.

Kalın sağlıcakla…

İlhan İlmenöz

Yaşama ve olaylara, bardağın dolu tarafından bakmayı ilke edinmiş tarihçi eskisi... Doğayı, denizi, gezip görmeyi, okumayı ve öğrenmeyi çok seven gerçek bir hayvansever... Müzik, spor ve yabancı dizi tutkunu İzmir aşığı... Aklına ne gelirse, özgürce, hiçbir kişi, kurum ve ideolojiye bağımlı olmadan yazmayı seven bir amatör...

İlhan İlmenöz
Yaşama ve olaylara, bardağın dolu tarafından bakmayı ilke edinmiş tarihçi eskisi... Doğayı, denizi, gezip görmeyi, okumayı ve öğrenmeyi çok seven gerçek bir hayvansever... Müzik, spor ve yabancı dizi tutkunu İzmir aşığı... Aklına ne gelirse, özgürce, hiçbir kişi, kurum ve ideolojiye bağımlı olmadan yazmayı seven bir amatör...

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler