27.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

3 Temmuz’un perde arkası

Fenerbahçe’ye karşı başlatılan “şike operasyonu”nun 12. yıl dönümü nedeniyle Medya Günlüğü’nde 2014 yılında yapılan söyleşiden bir bölümü yeniden yayınlıyoruz: 

Fenerbahçe taraftarları başından beri, 3 Temmuz 2011’de yapılan operasyonun aslında şike operasyonu olmadığını söylüyor, gösteriler, yürüyüşler düzenliyor. Medya Günlüğü, Fenerbahçelilerin “direniş” adını verdiği bu hareketin “teorisyen”lerinden biriyle görüştü. “noavas blog”daki yazılarıyla geniş kitlelere ulaşan bu kişi, 3 Temmuz’la Ergenekon, Balyoz ve 17 Aralık operasyonlarının senaryosunu aynı kişinin yazdığını ileri sürüyor….

– 3 Temmuz bir şike operasyonu muydu?

– 3 Temmuz’da daha öğleden sonra benim kafamda her şey netleşmişti. Eşime, “İnşallah şike yapmışızdır, inşallah bunu en fanatik taraftarın bile kabul edeceği, tartışma götürmeyecek bir şekilde ispat ederler. Çünkü eğer şike yapmadıysak sürünürüz, bizi ölmekten beter ederler” dedim. İyi senaryom buydu. Eğer ispat etselerdi küme düşürürlerdi, biz de ertesi sene yeniden çıkardık ve konu kapanırdı. En azından bugünkünden daha iyi bir durumda olurduk.

– Peki o zaman esas amaç neydi size göre?

– Benim için Ergenekon, Balyoz ya da odatv davası neyse, 3 Temmuz da, sözde şike davası ya da Fenerbahçe davası da, artık siz ne ad veriyorsanız, odur. Onlarla ikiz kardeştir. Bence bütün bunlara şöyle bakmak lazım: 2007 yılında bu ülkede ulusalcılığa karşı bir savaş başlatıldı. O yıl Bilderberg Zirvesi Türkiye’de yapıldı. Etkinlik öncesinde Sabancı Center’da ağırlanan konuklar arasında eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger da vardı. Malum, kendisinden “dünyadaki darbelerin, katliamların sorumlusu” diye söz edilir. Kissinger orada yaptığı konuşmada, “Türkiye artık bu ulusal meseleleri bir kenara bırakmalı, bunu da ABD’nin empoze etmesi olarak görmemeli” dedi. Bu konuşmadan 12 gün sonra Ümraniye’de silahlar ortaya çıktı! O zaman 32 yaşında olan Mehmet Baransu diye biri, kendi ifadesiyle kaynağı belli olmayan bir bavul dolusu belgeyle savcılığa başvurdu! Balyoz böyle başladı. Aziz Yıldırım’ın Ahmet Hakan’ın programında söylediği gibi, “Türkiye’de tepeler vardı, o tepeleri dümdüz ettiler.” Şunu da söylemek lazım, 2007’den bugüne, 17 Aralık’a kadar Cemaat’in yönettiği iddia edilen operasyonların tümü aynı şablondaki tasfiye operasyonlarıdır.

“Amaç neydi” diye soruyorsunuz… Bugün gidip bir kahvehaneye aynı soruyu oradaki insanlara sorsak benzer yanıtlar alırız… Birincisi Aziz Yıldırım’ın askerle arası çok iyiydi derler. İkincisi Ergenekon’la Balyoz’la onu pasifize edemediler. Yıldırım ayrıca  NATO müteahhitiydi. Başkan’ın kendisi de söyledi zaten, “Ergenekon’dan içeri alamadılar, 3 Temmuz’da aldılar” dedi. Hatırlayacaksınız o günlerde Taraf “Ergenekon Fenerbahçe’de” manşeti atmıştı. Muhtemelen bu yapının çok dahi militanları var. Yalnız bu projelerin tamamı aşırı Amerikancı, Amerika kokuyor.

– Neden?

– Çünkü Amerikalıların bir taktiği vardır, bir taşla iki kuş değil 40 kuş vurmaya çalışırlar.. “3 Temmuz neden yapıldı” sorusuna tek bir cevap veremem, ancak sonuçlardan öğrendiğimiz sebepler var. Örneğin, Başbakan’ın Aziz Yıldırım’ı sevmediğini ses kayıtlarından öğrendik. Başbakan’ın sevmediği kişilerle olan ilişkisinin  ve sonuçlarının ne olduğunu da 12 yıldır görüyoruz.

Evet “şu nedenden yapıldı” diyemem çünkü çok sebep var ya da tek bir sebep olsa bile çok fazla sonuç var. Ancak, Yıldırım’ın askerle ilişkisinin birincil sebep olduğunu, diğer sebepleri tetiklediğini düşünüyorum. NATO müteahhiti olması. Türkiye’deki bütün para kaynakları tasfiye edilir, yerleri başkasıyla doldurulurken büyük askeri ihalelerin hala içerideki paşalarla yürüyen onların deyimiyle “eski vesayet”in istemiyorlardı. Niye istesin ki? Paşaları içeri attı ama onların iş yaptığı adamlar aynı yerde duruyor.  “Benim askerlerim gelecek, benim adamlarımla iş yapacaklar” dediler.

– Peki ama herkesin merak ettiği bir soru var: Dediğiniz gibi bir operasyonsa bu, kim yaptı?

– Tabii, “kim yaptı” önemli bir soru ama bence eksik bir soru. Asıl, senaryoyu kimin yazdığını sormamız lazım. Bunun bir senaryo tarafı var, bir uygulama tarafı var, bir de sonrası var. Senaryoyu kim yazdı? 17 Aralık’ı yazanlar yazdı, bu kesin. Balyoz’u, Ergenekon’u yazan el yazdı. Uygulamada siyasi taraftaki güçlerin birlikte yaptığını düşünüyorum. Başbakan uygulamada operasyonun her aşamasından haberdardı. Nasıl faydalanabileceğini hesaplamıştır mutlaka.

– Söylediklerinizden bu operasyonun Aziz Yıldırım’a karşı yapıldığı sonucu çıkıyor…

– Bu noktada Fenerbahçe ile Aziz Yıldırım’ın kader birliği var. Yıldırım, 16 yıllık başkanlığının dışında sıkı bir Atatürkçü. Askerle yakın ilişki içinde. Fenerbahçe Atatürk’ün takımı olarak biliniyor.

– Peki o zaman soruyu şöyle sorsak: Yıldırım, örneğin Galatasaray’ın başkanı olsaydı operasyon yine yapılır mıydı?

– Hayır yapılmazdı. Belki bireysel olarak onu uzaklaştırır, mesela Ergenekon’a bağlarlardı ama Galatasaray’ı o kazanın içine atmazlardı. Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor halk takımları. Zenginiyle fakiriyle sıradan insanların takımları. Fenerbahçe Kurtuluş Savaşı’nda kendine biçilen rolü oynamış, Atatürk’ün kulübü olma şerefine erişmiş. Elbette “Galatasaraylılar Atatürk’ü sevmez” diyemem, hakaret olur bu. Ama Atatürk’e en çok sahip çıkan Fenerbahçe olmuş. Bir ara saymıştım, 13 kuvvet komutanından 9’u Fenerbahçe taraftarıydı.

– “Aziz Yıldırım cezaevinden çıktıktan sonra Fenerbahçe başkanlığını bıraksa Fenerbahçe için daha iyi olurdu” diyenler var, katılıyor musunuz?

– Bilemeyiz iyi mi olurdu, kötü mü olurdu.. Ama şu var: 107 yıllık bir kulüp. Bu kulübün başkanları hep kongreyle geldi. Evet, Yıldırım’ın benim de eleştirdiğim yanları var, örneğin iletişim konusunda eksiklikleri var ama bir bütün olarak değerlendirdiğimde sevapları günahlarından fazla. Onun yaptıklarını kimse yapmadı. Söyleyeceğim şeyin doğru anlaşılmasını isterim çünkü kesinlikle bir kıyaslama yapmıyorum: Yıldırım Türk sporunda yaptığı devrimlerle sporun Atatürk’üdür. Aziz Yıldırım kimsenin hayal bile edemeyeceği şeyleri yaptı. Yaptığı tesisler ve yetiştirdiği sporcu ordusu ortada. Kulübün 2000 sporcusu var, olimpiyatta milli takıma en çok sporcu veren kulüp. Sanıyorum hepsinin tek tek adını biliyordur! Geçen hafta Fenerbahçe’nin aynı günde altı farklı branşta maçı vardı. Bir de, bu insan 1-2 gün içinde cezaevine girecek. Böyle bir durumdaki insan son anlarını ailesiyle, sevdikleriyle geçirmez mi? Oysa onu hala tribünde maç izlerken görüyoruz. Ama aslında başkanlık yaptığı 16 yılın her gününü böyle geçirdi. Benim için suyun ıslak olması kadar gerçek bir durum var: Ben hiçbir taraftarın Aziz Yıldırım kadar tüm branşlarda Fenerbahçe maçını izlediğini düşünmüyorum. Oysa böyle bir sorumluluğu yok. Ondan çok maç izleyen, ondan çok tribünde totem yapan başka kimse yok.

Gözden kaçan bir de şu var: Sen Türkiye’nin 3 kulübünden birine hizmet ettiğinde aslında Türk sporuna hizmet etmiş oluyorsun. Sen yatırım yaptıkça rekabet nedeniyle diğer kulüpler de yatırım yapıyor. Biliyorsunuz, Galatasaray Kadın Basket Takımı Avrupa Şampiyonu oldu. Galatasaray’ın geçmişte şubeyi kapatmak istediğini biliyoruz. Kapatmamasının nedeni Fenerbahçe’nin yatırım yapmasıdır, rekabettir. Ben Yıldırım için “Sporun Atatürk’ü” derken bunu kastediyorum. Yoksa Atatürk’le kıyaslamaya çalışmıyorum kesinlikle. Onda takıntı derecesinde tutku bir konu, çok büyük bir aşk. Fenerbahçe’yi Türk sporunun yüzde 25’i kabul edersek, ona en çok hizmet etmiş 2-3 kişinden biri Yıldırım değilse kimdir? Elbette ben “Devrimleriyle Türk sporun Atatürk’ü” derken mübalağa ediyorum ama bu da, doğru ve haklı bir mübalağa değil midir?

– Fakat Aziz Yıldırım’ın gerçekten şike yaptığına inanan çok insan var. Bu insanlarla ortak bir noktada buluşmanız kesinlikle mümkün değil mi?

– Fenerbahçe’nin şike yaptığını düşünenlerle aynı yerde buluşmam. Yani ben “şike yapmadık” diyeceğim, bir başkası “Şike yaptınız” diyecek, burada buluşamayız.. Ama ben diğer takımların taraftarlarına şunu söylüyorum: Buluşmamız gereken iki nokta var, tamam gelin bir an için şike konusunu bir kenara koyalım. Birincisi, demin konuştuğumuz konu: “Yıldırım Türk sporuna hizmet etmemiştir” diyebilir misiniz ? Bir Galatasaraylıya, bir Trabzonluya soruyorum. Bunu kabul etmek zorundasınız çünkü bu somut bir şey, bunun içinde gerçeklik var, akıl var, vicdan var. Burada buluşmak zorundayız, burada buluşmaya davet ediyorum herkesi. 3 Temmuz’u bir kenara koyun, Aziz Yıldırım’ın Türk sporu için yaptıklarını kabul etmeye çağırıyorum. Bu, birinci buluşma noktamız.

İkinci buluşma noktamız hukuk. Fenerbahçe adil yargılanmadı…Bu laf son zamanlarda fazla söylendiği için anlamını yitiriyor olabilir, o yüzden açalım. Türkiye’nin anayasası var, vatandaşların anayasal hakları var, ceza yasaları var…Bunlar, bir penaltı pozisyonunu yorumlamaya benzemiyor, somut gerçekler. Anayasa’da diyor ki, mahkemeler bağımsız ve yargılama adil olmalı, deliller usulüne uygun toplanmalı. 9. 36. 38. ve 40. maddeler. Eğer bunlar olmamışsa vatandaşın yeniden yargılama için başvurma hakkı vardır, yine Anayasa’ya göre.

Ama 3 Temmuz’da başlayan Fenerbahçe davasında yüzlerce, bakın onlarca demiyorum, yüzlerce hukuksuzluk var. Ben bu davanın sanıkları değil, “mağdurları” diyorum, mağdurların bütün avukatları müvekkillerinin adil yargılanmamaları konusundaki dilekçelerini birleştirseler, alt alta koysalar neden yüzlerce dediğim ortaya çıkacak. Zaten bu davanın mağdurlarının en önemli yanlışı, bir birlik, bir pakt kuramamış olmaları kendi aralarında. Şu anda sadece Aziz Yıldırım’dan bahsederek örneğin İlhan Ekşioğlu’na ve diğer mağdurlara haksızlık yapıyoruz. Ama onlar da Yıldırım’ın bu davanın sembolü olduğunu biliyor tabii.

– Demin Galatasaraylı ve Trabzonlu taraftarlara ortak bir noktada buluşma çağrısı yaptınız ama Ergenekon’a, Balyoz’a kuşkuyla bakan ya da hiç inanmayanlar ısrarla “Fenerbahçe şike yaptı” diyor. Siz bunu nasıl açıklıyorsunuz?

– İnsanları ikiye ayırmak lazım. Birinci gruptakiler olaya kesinlikle siyasi gözlükle bakmayan ve “Aman canım Fener’e gol olsun da Galatasaray’a gol olmasın” diyenler. Bu şekilde bakanlar ha Ergenekon’a, Balyoz’a inanmamış ama şike davasına inanmış ha üçünü de aynı kefeye koymuş, bu hiç önemli değil. Bunların söyleyeceği hiçbir şey beni yaralamaz.

İkinci kesim ise, akılcı, demokrat, etik, elit, tahsilli, uyanık insanlar… Evet, 3 Temmuz günü ağır bir medya bombardımanı oldu. Bu insanlar o propagandanın etkisinde kalmış, gerçekten şike yapıldığına inanmış olabilirler. Ben empati yapmaya çalışıyorum, ciğerlerime kadar empati yapmaya çalışıyorum. Fenerbahçe de empati yapmaya, diğerlerinin ne düşündüğünü anlamaya çalışmalı. Çünkü yalan manşetler atılıyor, “Emenike’nin para sayma görüntüleri var” deniliyor, davaya sembol olan yalanlar propagandayla yapılıyor. 4 Temmuz 2011 günü, yani operasyonun ertesi günü Trabzonlu bir müşterime gittim. Aslında futbolla alakası olmayan bir insan. O anda da Habertürk açık. Ben “Saçımı başımı yoldum, ne şikesi” deyince bana döndü,” Ya Noavascığım, Emenike’nin para sayma görüntüleri varmış, sen hâlâ bana neyi savunuyorsun!” dedi. İşte bu, yalanın, iftiranın, kara propagandanın halka inmiş, sokağa inmiş hali. Bakın, insanoğlunun bir konuda, herhangi bir konuda bir kanaati oluşur ve o kanaat kolay kolay değişmez. İnsanlar bencildir, hata yaptığını kolay kolay kabul etmez, belki en fazla “yanılmışım” diyebilir. Bu söyleşiyi okuyan kaç kişi “Ben yanılmışım” diyebilecek?

Yine de son 3 yıl içinde fikir değiştirenler oldu. Anıtkabir’de 358 bin kişi vardı. Bağdat Caddesi’ndeki yürüyüşte 500 bine yakın kişi olduğu söyleniyor. İkisinde de sayısız Galatasaray ve Beşiktaş formalı insan vardı. Formasını giyip yanımıza gelme cesareti gösterenler varsa, eminim evlerinde de bizi alkışlayanlar vardır. O Galatasaraylıları, o Beşiktaşlıları sırtımda taşırım. Bir imkan olsa da, Anıtkabir’de ya da Cadde’deki yürüyüşe formalarıyla katılan Galatasaraylılara, Beşiktaşlılarla 4 Temmuz’a, 14 Temmuz’a gidebilsek ve sorsak “Fenerbahçe şike yaptı mı” diye. Eminim hepsi o zaman “Evet yaptı” derdi. Kabul edelim ki, o propaganda bombardımanı içinde bu normaldi. Zaten algı operasyonları bunun için yapılıyor. O zamanki durumu anlıyorum ama 17 Aralık sonrası her şey gün gibi ortada. Galatasaraylı taraftarlardan bu beklentimi de artık dost meclislerinde paylaşıyorum.

– Şike yapıldığına inanan kesimin bir diğer argümanı da, “Cemaat neden Fenerbahçe’yi ele geçirsin ki”ydi. Bu kesimler şimdi “Aziz Yıldırım cezaevine girince Fenerbahçe ele geçirilmiş mi olacak” diye soruyor. Siz ne düşünüyorsunuz, Cemaat gerçekten kulübü ele geçirmek istedi mi?

– “Cemaat Fenerbahçe’yi ele geçirmeye çalışıyor” önermesi yanlış bir önerme. Bu bile aslında yürütülen propagandanın mihenk taşlarından biri. O soruyu direkt olarak Aziz Yıldırım sormadı. Yıldırım cezaevindeyken “Fenerbahçe’yi ele geçirmeye çalışıyorlar” dedi. Operasyonun sorumlusu Cemaat görüldüğü için de bu “Cemaat Fenerbahçe’yi ele geçirmeye çalışıyor”a döndü. Cemaat Fenerbahçe’yi neden ele geçirmek istesin ki? Cemaat’in öyle bir etkisi, amacı yok ki. Ele geçirse ne yapacak zaten? Belki de Fenerbahçe’nin ele geçirilmesi diye bir şey yok ortada. Başbakan’ın Yıldırım’dan hoşlanmadığını biliyoruz. Bir televizyon programında da “Fenerbahçe’den soğudum” dedi. Hatırlarsanız 3 Temmuz sonrasında da “Kişilerle kurumlar ayrılsın” demişti. Ne demek bu? Yıldırım’ı nallayın, Fenerbahçe’ye dokunmayın! Fenerbahçe küme düşürülmedi ama süründü. Amaç da buydu zaten, Fenerbahçe sistemde kalsın, herkes ondan beslensin. Aykut Kocaman’ın dediği gibi, “Fenerbahçe’ye bir ceza verilmiş, biz bu cezayı çekiyoruz”.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler