32.1 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Zirve Rusların kafası karıştırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında uzun süredir yapılması beklenen görüşmeyle ilgili olarak Rus medyasında birbiriyle çelişen haberler yer alıyor.

Resmi RİA Ajansı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç’a dayandırdığı haberinde, taraflar arasındaki hazırlıkların sürdüğünü, görüşmenin büyük olasılıkla Türkiye’de yapılacağını ancak tarihin kesinleşmediğini yazdı.

Resmi TASS Ajansı ise tam tersi bir haber yaparak Erdoğan-Putin görüşmesinin Türkiye’de yapılmasının zayıf bir olasılık olduğunu bildirdi. Haberine kaynak olarak Ankara’daki adını açıklamadığı bir yetkiliyi gösteren TASS, Erdoğan’ın görüşme için Rusya’ya gidebileceğini yazdı.

Cumhurbaşkanı, Rusya liderinin ağustos ayı içinde Türkiye’ye geleceği yolunda birkaç kez açıklama yapmıştı.

Erdoğan bu konudaki son açıklamasında, eylül ayında fırsat bulunursa Putin ile yüz yüze görüşebileceğini söyledi. Macaristan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Bu işin yüz yüze olması büyük önem arz ediyor ve bu şekilde neticeyi almak çok daha isabetli olacaktır” dedi ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Rusya’yı ziyaret edebileceğini açıkladı.

Rus kaynakları, hem Ukrayna ile savaş devam ettiği için hem de güvenlik endişesi nedeniyle Putin’in ülkeden ayrılmak istemediğini, bu nedenle Erdoğan’la görüşmenin Karadeniz kıyısındaki Soçi’de yapılmasının beklendiğini söylüyor.

Görüşmede öncelikli gündem maddelerinin Moskova’nın geçen ay çekildiği Tahıl Anlaşması ve Rusya-Ukrayna savaşı olacağı düşünülüyor.

NTV ise dün ayrıntı vermediği haberinde Erdoğan’ın Rusya’ya gideceğini duyurdu.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler