27.2 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Zaharova’dan ‘Erdoğan’ açıklaması

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu liderlerinin Moskova ve Ukrayna arasında arabuluculuk olmak istediklerini açıkladı.

“İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin Roma’nın Ukrayna’da barışçıl bir çözümün garantörü olma arzusu” hakkındaki bir soruyu yanıtlayan Zaharova, “Birçok ülke Ukrayna krizinin çözümüne katılmaya hazır olduğunu beyan ediyor ve hatta bazıları doğrudan bize söylüyor. Papa Francis, Fransa Cumhurbaşkanı E. Macron, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer devlet ve hükümet başkanları, siyasetçiler ve tanınmış şahıslar bunu dile getirdi” dedi.

Bazılarının bunu içtenlikle yaptığını vurgulayan Rusya Dışişleri Sözcüsü, “Diğerleri ise dış politikanın getirilerini elde etmek için müzakere sürecine katılmaya çalışarak bencil hedefler peşinde koşuyor” diye konuştu.

İtalya’dan bunu duymalarının Moskova için “tuhaf” olduğuna işaret eden Zaharova, “Ukrayna’daki özel askeri operasyonun en başından itibaren kesin ve son derece agresif bir Rusya karşıtı tutum sergileyen, eli kanlı Kiev rejimini sadece desteklemekle kalmayıp bilinçli olarak ciddi askeri ve askeri-teknik yardım sunan, ona en modern silahlar pompalayan ülkelerden arabuluculuk teklifleri duymak tuhaf” ifadelerini kullandı.

İtalya’nın çok sayıda silah ve askeri teçhizatla birlikte Ukrayna’ya mayın gönderdiğine dikkat çeken Zaharova, “Bu sorumsuz eylemler, Donbas’ın sivil nüfusu da dahil olmak üzere sadece kurban sayısını artırmakla kalmıyor, aynı zamanda çatışmanın sona ermesini geciktiriyor. Bu durum, NATO ülkelerini Rusya ile doğrudan bir askeri çatışmaya çekebilir” dedi.

“Fakat aralarında maalesef İtalya’nın da bulunduğu Kiev’in Batılı sponsorları durmayı düşünmüyor, aksine sevkiyatlarını artırıyorlar” diyen Zaharova, “İtalya’nın aldığı taraflı tutum göz önüne alındığında, onu ne dürüst bir arabulucu ne de barış sürecinin olası bir garantörü olarak görmediklerini” söyledi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler