27.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Youtube’da en çok izlenenler

Gazeteci Faruk Bildirici, son yıllarda büyük ilgi çeken bir mecraya dönüşen Youtube’da çok izlenen gazetecileri, programları, televizyon kanallarıyla haber ajanslarını mercek altına aldı. Bildirici’nin kendi adını taşıyan internet sitesinde yayınladığı “Youtube’da en çok izlenenler ve medya” başlıklı dosyası şöyle:

Video paylaşım platformu YouTube, yaygın medyadan uzaklaştırılan ya da farklı habercilik iddiası olan gazetecilerin de sığınağı oldu.  Söyleşiler yapan, gündemi değerlendiren, gelişmeleri irdeleyen, haberlere eleştirel ve değişik açılardan yaklaşan gazeteciler, YouTube’da görüntülü yayın yapıyorlar.

Gazetecilerin bireysel hesapları ya da oluşturdukları dijital medya organizasyonları, milyonlarca insana haber, bilgi, yorum, video, söyleşi gibi içeriklerin ulaşmasını sağlıyor. Ancak bu yolla gelir elde etmeye çalışan gazetecilerin tümünün başarılı olduğu söylenemez. Bu alternatifi seçen gazetecilerin çok azı tatmin edici gelir elde edebiliyor. Çünkü YouTube yayımlanan reklamlardan izlenme süre ve sayılarına göre ödeme yapıyor.

Erkek gazeteciler arasında en fazla izlenen Cüneyt Özdemir. Abone sayısı 1 milyonun, izlenme sayısı da 358 milyonun üzerinde. Düzenli yayımlanan “Cüneyt Özdemir ile gündem” videolarının yanı sıra ekibi de kültür, spor ve ekonomi programları hazırlıyor.  Cüneyt Özdemir, bir yandan da CNN Türk’teki 5N1K programını sürdürüyor.

Cüneyt Özdemir’i, Sabahattin Önkibar, Memduh Bayraktaroğlu, Abdurrahman Uzun, Hadi Özışık, Ruşen Çakır, Can Ataklı, Ünsal Ünlü, Erol Mütercimler gibi isimler izliyor. Bu gazetecilerin izlenme sayıları 30 milyonun üzerinde. Bu hesapların çok izlenmesinin en büyük nedeni, haberlerin perde arkası ve kulis bilgileri verilmesi, aktüel gelişmelerin yorumlanması. Ünsal Ünlü ve Levent Gültekin gibi isimler, analizlerini yayımlarken, bazı gazeteciler de söyleşiler yapıyor.

Kadın gazeteciler arasında ise en çok izlenen Nevşin Mengü. Abone sayısı 446 bin, izlenme sayısı da 81 milyonu aşmış halde. Mengü, “Bugün ne oldu” gibi her gün düzenli programlar hazırlıyor; ayrıca özel söyleşiler yapıyor. Mengü’yü, Özlem Gürses, Sedef Kabaş, Fulya Öztürk ve Şule Aydın izliyor. Ama kadın gazeteciler listesindeki abone ve izleme sayıları, erkek gazetecilere göre hayli düşük.

Nevşin Mengü ve Özlem Gürses gündeme ilişkin yayınlar yaparken, Sedef Kabaş, Bahar Feyzan, Lale Özan Arslan ve Simge Fıstıkoğlu söyleşilerini yayımlıyor. Hande Karacasu ise “Sessiz istila” videoları ile çok izlenenler sıralamasında yer alıyor.

Gazetecilerin yayınlarında Sedat Peker’in YouTube’da yayımladığı videolar bir milat. Sedat Peker’in Mart 2021’de video yayımlamaya başlamasından sonra gazetecilerin bu konudaki analiz, yorum ve haberlerini içeren videoların izlenmesinde sıçrama yaşandı.

TV kanalları önde

Asıl dikkat çeken, televizyon kanallarının YouTube hesaplarının abone ve izlenme sayılarının, gazetecilerin abone ve izlenme sayılarından çok daha fazla olması… TV kanalları arasında ilk sırada Show Ana Haber bulunuyor. Diğer TV kanalları gibi Show’un da YouTube’da dizi, gündüz programları ve kısa kesitlerin yer aldığı bir hesapları var; bir de sadece haber programlarının yayımlandığı hesap. İki farklı hesabın izlenme sayıları da çok farklı olabiliyor. Örneğin FOX Haber’in izlenme sayısı 300 binlerde ama FOX’un dizilerin de yayımlandığı hesabının izlenme sayısı 3.5 milyarı aşmış durumda.

Show Haber’i, Haber Global, CNN Türk, Halk TV ve TV 100 izliyor. Show Haber’in izlenme sayısı 4.5 milyarın üzerinde. Global ve CNN Türk de 1 milyarın üzerinde izlenme sayısına sahip. Haber Global’in çok izlenmesinde Candaş Tolga Işık’ın Cem Yılmaz gibi ünlülerin katıldığı “Az Önce Konuştum” programı ile kısa videoların çokluğu önemli etken. Ama yine de TV kanalları arasında kısa süre içerisinde Haber Global’in ikinci, TV 100’ün de beşinci sıraya yükselmesi şüphe yaratıyor.

TV kanalları gibi haber ajanslarına da ilgi çok yüksek. İHA’nın izlenme sayısı 1 milyarın üzerinde, ikinci sıradaki DHA’nın 700 milyon dolayında. Anadolu Ajansı ise İHA ve DHA’dan çok geride. Ürettikleri içerikler sadece 330 milyon kez izlenmiş. Yeniden yayın yaşamına dönen ANKA’nın izlenme sayısı ise 2 milyon 740 bin kadar.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler