27.6 C
İstanbul
24 Eylül 23, Pazar
spot_img

Yeni hedef Kırım mı?

Rus birliklerinin Dinyeper Nehri’nin sağ kanadından çekilmesiyle Herson kentini savaşmadan ele geçiren Ukrayna ordusunun yeni hedefinin neresi olacağı konusunda değişik tahminler yapılıyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Herson sonrası iki tarafın da birliklerini cephenin başka yerlerine kaydırma olanağını elde ettiğini söyledi.

Strana.news sitesi Ukrayna ordusunun şu anda Rusların savunma pozisyonları oluşturduğu Dinyeper’in soluna saldırılar başlatabileceğini yazdı. Site, Rus savunmasının ne kadar güçlü olduğunun bundan sonraki gelişmeleri belirleyeceğine dikkat çekti. Benzer bir durum eylül ayında Harkov’da yaşanmış, Rus birlikleri yeni savunma hattını koruyamamış ve daha da çekilmek zorunda kalmıştı.

Rus askeri kaynaklarının ortak beklentisi bundan sonra Ukrayna ordusunun Zaporijiya yönüne hareketlenmesi. Buradaki Melitopol ve Berdyansk kasabalarının ele geçirilmesi Azak Denizi’ne, dolayısıyla Kırım’a giden yolun açılması anlamına gelecek. Rus ordusunun taktiğinin ise, cephe hattını Azak Denizi’nden mümkün olduğunca uzak tutmak, dolayısıyla Ukrayna birliklerinin önünü kesmek olacağı düşünülüyor. Şu anda gerçekçi bir olasılık görünmese de Ukrayna’nın Kırım’ı alması savaşa nokta konulması anlamına gelebilir. Ancak böyle bir durumda Rusya’nın elindeki bütün silahlarla karşı koyacağını da hesaplamak gerekiyor.

Alman gazeteci Julian Roepke, Rus ordusunun bölgedeki köprüleri bombalayarak Herson’dan çekilmesinin Ukrayna’nın güneyindeki çatışmaların şu an için bittiği anlamına geldiğini, yeni savaşın güneydoğu yönünde yaşanacağını söyledi.

Roepke Bild gazetesinde yaptığı değerlendirmede, “Rus birlikleri Zaporijiya eyaletinde Ukrayna ordusunun saldırısı için aylardır hazırlık yapıyor. Ruslar burayı savunmayı başarırsa Kırım’a kadar uzanan koridoru da tutmuş olur. Ama Ukrayna ordusu hattı yarıp Azak Denizi yönüne harekete geçerse, Kırım dahil bütün bu bölge Rus ordusu için sonun başlangıcı olur” diye yazdı. Rus birliklerinin Dinyeper Nehri’nin sağını boşaltmasının gerçek nedeninin de bu olduğu düşünülüyor.

Diğer yandan, Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov’un tahmin ettiği gibi kış aylarında çatışmalarının yoğunluğunun azalması olasılığı da var. Batılı kaynaklar ise, Ukrayna ordusunun kış öncesi gerçekçi hedefler koyduğunu ve başarıya ulaştığını, bu koşullarda tarafların müzakere masasına oturmasının olasılık dahilinde olduğunu söylüyor.

Fotoğraf: Herson’daki Ukrayna askerleri.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,280TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler