18.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Yabancılara Sovyet nostaljisi

Rusya’nın Ukrayna savaşının ardından Batı’nın ağır yaptırımlarına hedef olmasının ithal mal akışını aksatması eski bir Sovyet geleneğinin yeniden doğmasına yol açtı.

“Beryozka” (kelime anlamı huş ağacı) mağazalar zincirinin yeniden açılmasıyla piyasada bulunmayan ya da zor bulunan bazı ürünlere ulaşmak mümkün olacak. Ancak bu ayrıcalık halk için değil, sadece Rusya’da görev yapan yabancı diplomatlar ve aileleri için geçerli olacak. Yabancı diplomatların satın alabileceği ürünler arasında alkollü içecekler, türün mamulleri, parfümeri, kozmetik ve mücevher de bulunuyor. Yabancı diplomatlar dışındaki tek istisna, Rusya’da görev yapan uluslararası kuruluşlarda çalışanlar olacak. Fiyatlar ruble, dolar ve euro olarak belirlenecek ve kredi kartıyla satış yapılmayacak.

Rusya’da ilk “Beryozka” 1961 yılında yani Sovyet döneminde çok benzer bir amaçla açılmıştı. O dönemde mağazalardan yabancı diplomatların yanı sıra yurt dışında görev yapan Sovyet vatandaşları da yararlanabiliyordu.

1990’ların başına kadar açık kalan söz konusu mağazalarda piyasada bulunamayan alkollü içecekler, yabancı marka sigaraların dışında şeker, çikolata ve hediyelik ürünler satılıyordu.

Bu tip mağazalar, bazıları Sovyet ürünü olan mallara kendi ülkelerinde ulaşamayan hatta içeri adım atma hakkı bile bulunmayan vatandaşların tepkisini çekiyordu.

Benzer şekilde, 1990’ların başında Moskova’da açılan ilk Pizza Hut pizza restoranlarının bazıları sadece dolarla ödeme kabul ettiği için halkın neredeyse tamamı için ulaşılmazdı.

Fotoğraf: 1967 yılında Moskova’yı ziyaret eden İskoçya Dışişleri Bakanı William Ross bir Beryozka mağazasında.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler