2.6 C
İstanbul
30 Ocak 23, Pazartesi
spot_img

Ya Batı ittifakı ya da S-400 sevdası

Gazete Duvar’da “Büyük Fotoğraf” programını hazırlayan Menekşe Tokyay, siyasetten ekonomiye, enerjiden turizme Türk-Rus ilişkilerinin bugününü Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer’le değerlendirdi.

Sezer, iki ülke arasındaki ilişkileri kurumsallaştırmak amacıyla kurulan Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) 2019 yılından beri toplanamamasını değişik alanlarda yaşanan sorunlara bağladı ve bu yıl toplanmasının olumlu ve önemli bir gelişme olacağını söyledi.

Sezer, ikinci parti S-400 füzelerinin alımı konusunda Rus tarafının ısrarcı davrandığını belirtirken, “Ama Türkiye eğer Batı ittifakı ile ilişkilerini düzeltme yolunda kararlı adımlar atacaksa Rusya ile savunma sanayi iş birliğinden vazgeçmeli” dedi. Türkiye’nin ilk parti S-400 füzelerini alması ABD ile ilişkilerde kırılma yaratmıştı.

Programda ayrıca Türkiye ile Rusya arasındaki enerji, turizm ve tarım alanlarındaki iş birliği de konuşuldu.

Rusya ile doğal gaz anlaşması yenilecek mi? Rusya Akkuyu’da Türk tarafının yüzde 49 hisse sahibi olması için neden ısrar ediyor? Türkiye Rusya’nın turizmi koz olarak kullanmasını nasıl engelleyebilir?

Tokyay sordu, Sezer yanıtladı:

 

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,153TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler