25 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Ukrayna için mekik diplomasisi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale hazırlandığı yolunda Batılı başkentlerden ve medya kuruluşlarından yayılan iddialar artarak sürüyor ama bir yandan da krizin barışçı bir çözüme ulaştırılması için diplomatik çabalar devam ediyor.

BBC’nin haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere pazartesi günü (bugün) başkent Moskova’ya giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada, iyimser olduğunu, ancak mucizelere inanmadığını söyledi. Kremlin de iki liderin görüşmesinin çok önemli olduğunu, ancak belirgin atılımlar beklenemeyeceğini kaydetti.

Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığmaya başlamasından bu yana Moskova’yı ziyaret eden en üst düzey Batılı lider olan Macron ile Putin arasında görüşme başladı.

Moskova’ya indikten kısa bir süre sonra Macron, gazetecilere verdiği demeçte, “Makul derecede iyimserim ama kendiliğinden mucizelere inanmıyorum” dedi.

Ardından Putin’le görüşmek üzere Kremlin’e geçen Macron, görüşmelerin hemen öncesinde basına yaptığı açıklamada, Rus mevkidaşı Putin’e hem Avrupa’nın hem Rusya’nın Ukrayna’daki sorunu çözmek için “yararlı” bir yanıt beklediğini söyledi. Kremlin’deki görüşmeler başlamadan hemen önce kameraların karşısına geçen Macron, “Yararlı bir yanıt savaştan kaçınma ve elbette ki güven, istikrar ve ileriyi görme imkanı sağlar. Benim gözümde bugünkü görüşmeler ilerlememiz gereken konularla ilgili, yani siyasi ve askeri anlamda gerilimin azaltılması girişimi olacaktır. Bu konularda detayları konuşabilme ve hem Avrupa hem Rusya için yararlı bir yanıt arayışına başlama fırsatı bulduğumuza seviniyorum” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise hafta başında ABD’yi ziyaret edecek ve Başkan Joe Biden ile kritik bir görüşme gerçekleştirecek. Bu görüşmenin en önemli gündem maddesini Ukrayna krizi oluşturacak. Scholz ayrıca, 14 Şubat’ta Ukrayna’yı, ardından 15 Şubat’ta Rusya’yı ziyaret edecek. Almanya’nın G7 dönem başkanlığını, Fransa’nın da AB dönem başkanlığını yürütüyor olması, Scholz ve Macron’un diplomatik temaslarının önemini daha da artırıyor.

Pazar günü adı açıklanmayan iki ABD’li yetkili, Rusya’nın Ukrayna’ya tam kapsamlı bir işgal hareketi düzenlemeye yetecek askeri kapasitesinin yüzde 70’ine ulaştığını söyledi. Şubat ayı ortasında sınır bölgesinin büyük oranda donmuş olacağını ve bu sayede akarsu ve göllerden de Rusya’nın “rahatlıkla ağır silahları ve büyük araçları” taşıyacağını belirten yetkililer, birkaç hafta içinde Rusya’nın işgal için hazırlanmış olabileceğini söyledi.

Rusya’nın son aylarda Ukrayna sınırına 100 binden fazla asker yığdığı belirtiliyor. Rusya ise Ukrayna’yı işgal edeceğine yönelik iddiaları reddediyor.

ABD’li yetkililer bu değerlendirmeleri için kanıt oluşturacak herhangi bir veri ya da delil ise paylaşmadı. Yetkililere göre bilgiler istihbarat faaliyetleri sayesinde elde edildi ancak durumun hassasiyeti sebebiyle detaylar paylaşılamıyor.

Yetkililer, hazırlıklar büyük oranda tamamlanmış olsa da Rusya lideri Vladimir Putin’in işgal konusunda kesin bir karar verip vermediğinin bilinmediğini; diplomatik çözümün hâlâ mümkün olduğunu söyledi.

Ancak yetkililere göre hava şartları, 15 Şubat’tan Mart sonuna kadar Rusya’nın daha da fazla askeri yığınak yapmasının önünü açacak. Bu tarihten sonra başlayacak olası bir işgalin, 50 bin kadar sivilin ölümüne yol açabileceği uyarısı da yapılıyor.

İki yetkili, Kiev’in günler içinde düşebileceğini ve bunun da milyonlarca insanın evini terk etmesi sonucu Avrupa’ya yeni bir göç akınını başlatabileceği uyarısında bulunuyor.

Avrupa’daki NATO ülkelerine yapılan Amerikan asker takviyesi de devam ediyor. Polonya’ya cumartesi günü yeni bir grup Amerikan askeri daha indi. Bölgedeki NATO ülkelerine toplamda 3 bin askerin konuşlandırılması planlanıyor. Moskova ise olağan askeri tatbikatlar için askerlerin kendi ülke sınırları içinde yer değiştirdiğini belirterek iddiaları reddediyor.

Moskova bir yandan da ABD’nin Rusya’yı savaşın içine çekmeye çalıştığını savunuyor ve Ukrayna’nın NATO üyesi yapılmaması için yazılı garanti istiyor.

‘Ruslar Kiev’e yürüyebilir’

Deutsche Welle’nin haberine göre Amerikalı yetkililer Rusya-Ukrayna sınırında asker konuşlandırmanın bu hızla gitmesi halinde Şubat ortasına kadar 150 bin Rus askerinin işgal için hazır edilebileceğini kaydediyor. Rusya Devlet Başkanı Putin’in bütün seçenekleri açık bırakmak istediğini belirten yetkililere göre Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu Donbass bölgesiyle sınırlı kısmi bir işgal olabileceği gibi Rusya’nın ülkeyi kapsamlı bir biçimde işgal etmesi de mümkün. Bunun yanı sıra olası bir işgalde Rusya’nın 48 saat içinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ele geçirebileceği ve Devlet Başkanı Zelenskiy’i devirebileceği tahmin ediliyor.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre ABD yönetimi olası bir işgalde Ukrayna’da on binlerce sivilin öleceğini tahmin ediyor. New York Times gazetesine konuşan üst düzey Amerikan hükümet temsilcileri Rusya’nın işgale girişmesi halinde Ukrayna’da 25-50 bin sivilin öleceğini açıkladı. Ukrayna ordusundan 25 bine yakın askerin Rus ordusundan ise 10 bin askerin ölebileceği tahmini yapıldı.

Amerikalı yetkililere göre Rusya’nın olası işgali Ukrayna’dan bir sığınmacı akınına da yol açabilir ve beş milyon insan başta Polonya olmak üzere başka ülkelere sığınma girişiminde bulunabilir.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/fotograflarla-rus-askeri-yiginagi-50883

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler