27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Türkler de İzmir’i aldı’

Fuad Safarov, Moskova

Rus resmi kanalı Rossiya-1’de, Moskova’nın Ukrayna’nın bazı bölgelerinin Rusya topraklarına katması tartışılırken, gazeteci Maksim Yusin, “Türkler de İzmir’i Yunanlılardan geri aldı” benzetmesinde bulundu.

Ünlü siyasi uzman Dmitri Kulikov’un sunduğu canlı yayın programında konuşan siyaset bilimci Andrey Suzdaltsev, Ukrayna’nın bazı bölgelerinin aslında kendilerine ait olduğunu savundu ve “Rusya bugün tarihi topraklarını geri alıyor. Dünyadaki büyük devletler arasında bunu başaran çok az ülke var” dedi.

Bunun üzerine Kommersant gazetesi dış politika yazarı Yusin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasını hatırlatarak, “Türkiye İzmir’i Yunanlılardan geri aldı, hem de çok başarılı şekilde…” diyerek araya girdi.

Suzdaltsev’in İzmir örneğine karşı çıkması üzerine Yusin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ile ilgili son açıklamalarına atıf yaparak, “Bunu Erdoğan’a anlatın. O size hiç katılmayacaktır!” diyerek alaycı bir yanıt verdi.

Ukrayna’da Herson ve Zaporijya bölgesi ile Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinin Rusya’ya bağlanması için 23 Eylül’de başlayan referandum salı günü son bulacak.

Haziran ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Novorossiya” (Yeni Rusya) olarak adlandırılan Ukrayna’nın Karadeniz kıyısı dahil bazı bölgelerinin Rus-Osmanlı savaşlarının sonucu ortaya çıktığını söylemişti. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) konuşan Putin, Ukrayna krizi bağlamında Rus-Osmanlı savaşlarına da değinerek tarihi topraklarını geri aldıklarını belirtmiş ve “Örneğin, bütün Karadeniz bölgesi üzerinde hak iddia etmiyoruz ama yine de bu bir gerçek. Nereden ortaya çıktı bu Novorossiya? Türk İmparatorluğu ile çeşitli savaşlar sonucunda çıktı. Ne Ukraynası? Bunun Ukrayna ile ne ilgisi var? Aslında hiçbir ilgisi yok” demişti.

Rusya lideri, şubat ayında yaptığı bir konuşmada da 18. yüzyılda Karadeniz kıyılarının Türkiye ve Osmanlı’yla mücadele alanı olarak kullanıldığını söylemişti.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler