19.6 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

‘Türkiye’ye şantaj mı yapalım?’

Fuad Safarov, Moskova

Rus devlet televizyonu Rossiya-1 kanalında siyasi uzman Mihail Aleksandrov’un, Tahıl Koridoru Anlaşması’nın başlatılması için Türkiye ile Orta Doğu ile ilgili meselelerde pazarlık yapılmasını önermesi tartışma yarattı.

Dmitriy Kulikov’un sunduğu canlı yayın programında Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’nı askıya alması konusu ele alındı. Rusya Askeri-Siyasi Araştırmalar Merkezi’nden Aleksandrov, anlaşmanın tekrar uygulanması için Türkiye’nin talebiyle hareket edilmemesi gerektiğini savundu. Aleksandrov, “Her ne kadar Erdoğan, bu konuda Putin’i ikna etse de, Tahıl Koridoru Anlaşması’nı başlatmak için Türkiye’den Suriye’deki Kürt gruplarla mücadele için bulunduğunuz yerlerdeki askerlerinizi çekmesini isteyebiliriz. Ama tabii ki bunu kabul etmeyeceklerdir” dedi.

Öneri karşısında şaşkınlığını saklayamayan sunucu Kulikov’un, “Bizim Suriye’de böyle acil bir hedefimiz mi var?” diye sorması üzerine Aleksandrov, “Yok ama böyle bir diplomatik manevra yapabiliriz” yanıtını verdi.

Kulikov bu sözlere gülerek, “Tanrı bizi böyle bir diplomatik manevralardan korusun!” diye müdahale etti. Aleksandrov’un ise, “Bizim Türklere güvenlik nedeniyle tahıl anlaşmasını askıya aldığımızı, onların da güvenlik nedeniyle Irak’a girdiklerini söylememiz lazım” diyerek bu sefer de konuyu Irak’a getirmesi üzerine Kulikov, “Irak ne alaka!” diye tepki gösterdi.

Aleksandrov’un yine “Bunun adı diplomasi. Yani ortaya hedef koyuyoruz…” diye ısrarını sürdürmesi üzerine bazı katılımcılar gülerek, “Yani Türkiye’ye şantaj mı yapalım” diye sordu.

Rusya’nın asıl hedefinin, Ankara’nın Ukrayna krizinde tarafsız kalması ve Karadeniz’de Batı’nın değil kendi ulusal çıkarları doğrultusunda hareket etmesi olduğunu belirten Kulikov, “Zaten Türkiye de bunu yapıyor” diye konuştu.

Aleksandrov’un bu sözlere tepkisi,, “Ama Türkiye’nin çaldığı aletle dans etmeyelim!” oldu.

Sinirlenen Kulikov, “Burası Türk pazarı değil. Ne demek Türkiye’nin çaldığı aletle dans etmek? Ben programımda bu tür şeyleri müsaade etmem! Çok anlamsız!” dedi.

Aleksandrov’un kendisini profesyonel davranmamakla suçlaması üzerine Kulikov, “Diplomasi dilinde çaldığı aletle dans etmek diye bir şey yok. Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesinde böyle şeyler öğretilmiyor” sözleriyle tepki gösterdi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikOsmanlı ve Paris Komünü
Sonraki İçerik10 forvetli takım
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler