27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Türkiye’ye mi Çin’e mi?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’n 7 Mayıs’taki (bugün) ant içme töreninin ardından uzun süredir beklenen Türkiye ziyaretini mi gerçekleştireceği, yoksa Çin’e mi gideceği polemik konusu oldu.

Rus medyası Çin kaynaklarına dayanarak, 17 Mart’ta yapılan başkanlık seçimini oyların yüzde 87’sini alarak beşinci dönem için koltuğunu koruma hakkını kazanan Putin’in ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yapma olasılığının Pekin’de endişe yarattığını yazdı.

Rus Tsargrad TV, Çin hükümetinin İngilizce yayın yapan sitesi Sohu’da konuyla ilgili endişelerin dile getirildiği bir yazı çıktığını aktardı.

Tsargrad, “Yabancı medya Rusya liderinin göreve başladıktan sonra ilk nereye gideceğini merak ediyor. Yakında Çin’e ya da Türkiye’ye gideceği yönünde bir tahmin var. Putin’in hangi ülkeyi tercih edeceği şimdilik sır. Ancak Sohu yayını analistleri, ilk ziyaretin Türkiye’ye yapılabileceği görüşünde. Bu da Çin’deki yetkilileri endişelendiriyor” diye yazdı.

Çin’in ant içme törenin ardından Rusya liderinin ilk yurt dışı ziyaretiyle ilgili açıklamayı sabırsızlıkla beklediğine dikkat çeken Tsargrad TV, “Üstelik Putin’in Çin ziyaretine ilişkin hazırlıklar son aşamaya geldi. Fakat Türkiye’den beklenmedik bir davet gelmesi Çin’in planları arasında yer almıyordu. Putin’in dikkatini çekmek için bir tür mücadele başladı” dedi.

Türkiye’nin de, Putin’in yeni başkanlık döneminde ziyaret edeceği ilk ülke unvanını almaya çalıştığını belirten Tsargrad TV, “Kararın ne olacağını ve bunun Rusya-Çin ve Rusya-Türkiye arasındaki ilişkileri nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek. Ancak kesin olan bir şey var: Putin ne seçim yaparsa yapsın, bu doğru karar olacaktır” diye yazdı.

Site, Rusya’nın uluslararası alanda dışlandığına dair Batılı tezlerin aksine, ocak ayında Putin’in Brezilya, Burundi, Vietnam, Irak, İran, Kuzey Kore, Küba, Moğolistan, Tayland, Ekvator Ginesi ve BDT (eski Sovyet cumhuriyetleri) ülkelerine davet edildiğini hatırlattı.

Tsargrad TV, “Çinlilerin kafası karışmış olsa bile, elbette Putin iki ülkeyi de memnun edecek orta bir yol bulacaktır” dedi.

Rus medyası, bir diğer Çin haber sitesi Baijiahao’nun analistlerinin de, benzer şekilde Putin’in resmen göreve başlamasının hemen ardından Türkiye’yi ziyaret etme kararından endişe duyduğunu aktardı.

“Ziyaret gündemde”

Putin’in Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Rusya liderinin Türkiye ziyaretinin gündemde olduğunu, yakın gelecekte bu konuların görüşüleceğini açıkladı. Uşakov, “Tabii ki hazırlıklar yapılıyor. Ancak henüz kesin tarihler üzerinde anlaşmaya varılmadı, bunu açıkça söyleyebilirim. Bu ziyaret dış politika önceliklerimizden biridir. Sayın Erdoğan’ın davetinin hayata geçirilmesinin muhtemel zamanlamasını yakın gelecekte konuşacağız” dedi.

Ant içti

Sputnik’in haberine göre, Putin’in 5. görev dönemi için Kremli’nde ant içme töreni düzenlendi.
Putin ant içme töreninin ardından yaptığı konuşmada, Rusya’nın her zorluğu aşacağını söyledi ve “Birlikte güçlüyüz” dedi.
Putin, Rus halkının güvenliğinin her şeyden önemli olduğunun altını çizerken, vatandaşların, ciddi zorluklar karşısında ülkenin izlediği yolun doğruluğunu onayladığını belirtti.

 

Fuad Safarov, Moskova

İlgili haber:

Gündemden düşmeyen ziyaret

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler