26.4 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Türkiye’ye gitmek istiyor ama…’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi kapsamında bir araya gelmesi, Rus medyasında geniş yer aldı.

Rusya Siyasi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Sergey Markov Erdoğan’ın Rusya liderini Türkiye’ye davet etmesini Telegram kanalında değerlendirirken, “Putin gitmek istiyor ama Türkiye, ABD yüzünden Putin’in güvenliğini sağlayamıyor” dedi ancak sözlerine açıklık getirmedi.

Geçen yıl Rus medyasında Putin’in Türkiye’ye gitmemesinin nedeni olarak suikast düzenlenebileceği yolunda iddialar ortaya atılmıştı. Diğer yandan, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Rusya lideri hakkında tutuklama kararı bulunuyor. Ancak Türkiye Roma Statüsü’ne taraf olmadığı için bu kararı uygulamak zorunda değil.

Markov, iki liderin Suriye’yi de masaya yatırdığını belirterek,  “O konuda bir değişim mümkün. Son 5 yıldır olup bitenler çarpıcı biçimde değişebilir. Türkiye’nin Suriye politikası kökten değişebilir” diye yazdı.

Rusya Federasyon Konseyi (Senato) Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Birinci Yardımcısı Vladimir Djabarov ise, Türkiye’nin ŞİÖ’ye üye olma isteğini değerlendirdi. Djabarov, Parlamentskaya Gazeta’ya yaptığı açıklamada, “ŞİÖ’nin genişlemesi, dünya çoğunluğunun ABD etkisinden ve NATO’nun tehditlerinden uzaklaşma arzusunun bir işareti. Türkiye dahil söz konusu ülkelerin ŞİÖ’ye yapacakları başvuruların olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağı konusunda henüz bir şey söylemek zor” dedi.

Rus medyasında Erdoğan-Putin görüşmesi şu başlıklarla yer aldı:

Ria Novosti Ajansı: Putin Rus turistlerin dinlenmesi için oluşturulan koşullardan dolayı Erdoğan’a teşekkür etti

TASS Ajansı: Putin: Rusya ve Türkiye, uluslararası politikanın en önemli alanlarında aktif olarak çalışıyor

Veçernyaya Moskva gazetesi: Erdoğan: Rusya ve Türkiye 100 milyar dolarlık ticaret hacmine doğru ilerliyor

BFM radyosu: Vladimir Putin ve Recep Erdoğan Rusya-Türkiye ilişkilerinin gelişimini görüştü

İzvestiya gazetesi: Putin, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin giderek geliştiğine dikkat çekti

Vedomosti gazetesi: Türkiye Ukrayna’da ateşkesin temelini atmaya hazır

RBC gazetesi: Erdoğan, Putin’i Türkiye’ye davet etti

Komsomolskaya Pravda gazetesi: Putin Erdoğan’a Türkiye’yi mutlaka ziyaret edeceğini teyit etti

Benzer haberler yaklaşık 150 Rus medya sitesinde yer aldı.

Fuad Safarov, Moskova

Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler