32 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘Türkiye’nin ikili oyunu’

Rusya’nın saygın gazetelerinden Kommersant, Türkiye’nin Ukrayna’ya misket bombaları sağladığı haberlerini, “Ankara ikili oynuyor” başlığıyla duyurdu.

Gazete, Amerikan Foreign Policy dergisi, misket bombasının kullanımını yasaklayan anlaşmaya imza koymayan Türkiye’nin, Ukrayna’ya kendi ürettiği bombaları temin ettiğini ileri sürdü.

Kommersant Ankara’nı iddiayı “dezenformasyon” olarak nitelediğini, Moskova’nın da derginin haberine kuşkuyla yaklaştığını belirtti. Gazete, üst düzey bir Türk yetkilinin, “Barışın sağlanması için tek çaba gösteren ülkenin Türkiye olduğunu ortada değil mi? Bu tür haberler barış çabalarımızı engellemek isteyenlerin ekmeğine yağ sürüyor” dediğini aktardı.

Gazeteye göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, “Bu bilginin doğruluğu konusunda bir yorumda bulunmak zor. Bildiğiniz gibi şimdilerde doğru haberden çok, yalan haber var” dedi. Peskov ayrıca, Ankara’nın Ukrayna’ya Bayraktar SİHA’ları ve bazı mühimmat sağladığını, ancak bu durumu NATO’ya olan yükümlülüklerine bağladıklarını söyledi.

Rusya’nın önde gelen Türkiye uzmanlarından Amur Hacıyev, barış girişimlerini sürdüren Ankara’nın Moskova’yı karşısına alacak bir girişimde bulunacağını sanmadığını, bunun herhangi bir mantığı olmadığını belirtti.

Moskova’daki Asya-Afrika Enstitüsü öğretim görevlisi Pavel Şlıkova ise, Türkiye’nin kendi çıkarlarını kolladığını, bir yandan Rusya ile ilişkilerini geliştirdiğini, diğer yandan ise Ukrayna’yı desteklediğini söyledi.

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler