-1.1 C
İstanbul
8 Şubat 23, Çarşamba
spot_img

Türkiye’de 1 milyon SSCB’li

Rusya’nın resmi haber ajansı RIA Novosti, Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşlarına dair resmi veri bulunmamakla birlikte, Rusça konuşulan eski Sovyet cumhuriyetlerinde gelenlerin sayısının tahminen 1 milyonu aştığını yazdı.

Haber analizde, iki ülke devlet başkanları Putin ve Erdoğan’ın Akkuyu’dan sonra ikinci nükleer santral konusunu görüştükleri hatırlatılarak, bu proje gerçekleşirse Rusların Karadeniz kıyısındaki Sinop ve İğneada’ya da emlak talebinin olabileceği yorumu yapıldı.

Rusların yoğun yaşadığı Antalya ve çevresini inceleyen yazıda, bazı Rusya vatandaşlarının ikamet ettikleri Türk şehirlerinde yerel siyasete bile atıldıkları hatırlatıldı.

Haberde Türkiye’de en fazla gayrimenkulü İranlı ve Iraklıların aldığı, Rusların şimdilik üçüncü sırada olduğu, 2020’de Rusların konut yatırımlarının 9,2 milyar rubleye (1.6 milyar lira) ve üç bin adete ulaştığı vurgulandı.

Türkiye’deki sert devalüasyon sonrası ilginin arttığı belirtilirken, Antalya ve çevresinde artık “Rusça konuşulan mahalleler oluştuğu”, bazı okullarda Türk-Rus evliliklerinden olan çocukların sayısında büyük artış olduğu belirtildi.

Yazıda “Bölgede yaşayan karma aileler, yerel gelenekleri de etkiliyor. Genelde doğum günlerini kutlamayan Türkler, Ruslar sayesinde hem doğum günlerine hem de 8 Mart Kadınlar Günü’ne daha fazla önem verir oldular. Hediyeler alınıyor, Rus gelenekleri yayılıyor” denildi.

(TürkRus.Com)

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,150TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler