31.4 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘Türkiye zor ortak’

Rusya’nın önde gelen dış politika uzmanlarından Fyodr Lukyanov, Türkiye ile Rusya’nın “zor ortaklar” olduğunu söyledi.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı olan Lukyanov, Medya Günlüğü’ne iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanmasının Moskova için olumlu bir gelişme olduğuna işaret eden Lukyanov, “Rusya için Erdoğan’ın zaferi, muhalefetin zaferinden daha iyi. Erdoğan’ın seçilmesi bizim için bir artı. Bu, seçim kampanyası sırasında da açıkça görüldü. Rusya konusunda daha önce temkinli davranan muhalefet aniden tutumunu değiştirdi” dedi.

Moskova-Ankara ilişkilerinin kendine has bir özelliği bulunduğunu belirten Lukyanov, “Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler elbette sadece şahıslar üzerine kurulmuyor. İş birliği o kadar yoğun ki, başka bir liderin iktidara gelmesi durumunda her şeyi alıp değiştiremezsiniz. Her şeyi birden 180 derece döndürmeniz çok zor” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Erdoğan arasındaki şahsi ilişkilere de değinen Lukyanov, “Aynı zamanda çok ciddi bir kişisel faktör de var. Putin ve Erdoğan birbirlerine güveniyor. Kimi zaman pek çok konuda pozisyonları taban tabana zıt olabiliyor. Fakat, karşılıklı olarak kabul edilebilir seçenekler bulma becerisini gösterebiliyorlar. Bu, başka hiçbir liderin miras alamayacağı benzersiz bir durum” dedi.

Moskova ve Ankara’nın müttefik olmadığını kaydeden Lukyanov, “Ama doğal olarak olaylara gerçekçi bakmamız gerekiyor. Türkiye ile müttefik değilsek de çok zor konularda ortağız. Her seferinde yapılacak çok iş var. Türkiye güçlü bir oyuncu olarak genellikle bizim tarafımızda yer almıyor” görüşünü savundu.

Ancak Lukyanov, “Ankara, diğer bazı güçlü oyuncuların aksine Rusya’nın çıkarlarını dikkate almaya hazır. Aynı zamanda yanılsama yaratmaya da gerek yok, Türkiye kendi çıkarları olan bir ülke” dedi.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler