24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

‘Türkiye tarafsız kalsın’

Fuad Safarov, Moskova

Rus siyaset bilimcilerle askeri uzmanlar, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna ihtilafında tarafsız kalması çağrısında bulundu

Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Sergey Markov, Medya Günlüğü’nün sorularını yanıtlarken, Moskova’nın Ukrayna’daki iktidara karşı mücadele ettiğini söyledi. Ünlü Rus siyasi uzman, “Bence Türkiye de Rusya ile birlikte Ukrayna’daki antidemokratik ve Nazi yöntemlerini kullanan rejime karşı ortak mücadele etmeli. Ama elbette Türkiye bunu yapmayacak çünkü NATO üyesi ve ABD’nin müttefiki” dedi.

Bu durumda Ankara’nın tarafsız bir politika izlemesi gerektiğini belirten Markov, “O zaman Türkiye tarafsız olmalı. Tabii burada en önemli mesele Boğazlar konusu. Washington Boğazlar’ın kapatılmasını istiyor. Önceki gün Putin’le Erdoğan’ın telefon görüşmesi yaptığını önemle hatırlatırım. Bu görüşmenin Putin’in operasyon talimatından önce gerçekleştirildiğine de dikkat çekmek isterim. Muhtemelen Putin ve Erdoğan, kritik Boğazlar meselesini ele aldı” diye konuştu.

Markov, Erdoğan’ın, Batı’nın Rusya’ya karşı yeni yaptırımlarına katılmayacağını açıklamasını olumlu karşıladığını belirtti.

Rusya’nın önde gelen sayılı askeri uzmanlarından Albay Viktor Litovkin de, Ankara’nın tarafsız konumunu sürdürmesi gerektiğini kaydetti ve “Ukrayna’daki rejimler değişir, Rusya ve Türkiye ise yerinde kalır. Rusya’nın mücadelesi Ukrayna’daki rejimle, Türkiye bunu anlamalı” dedi. Karadeniz bölgesindeki NATO askeri hareketliliğine de dikkat çeken Rus askeri uzman şunları söyledi:

“Karadeniz bölgesinde Rusya’nın Türkiye’ye karşı bir eylemini hiç duydunuz mu? Yani Türkiye’nin Karadeniz kıyısı ülkelerle ticaretine, iş birliğine yönelik bir kısıtlamayı duydunuz mu? Rusya burada bir engelleme eyleminde bulunmadı. Türkiye’nin kendine özgü politikası var: Ne zaman ki işine gelmiyor, NATO’yu sert eleştiriyor, yerden yere vuruyor. Ama işine geldiğinde de NATO’nun arkasına sığınıyor. Türkiye’nin para kazanması için Ukrayna’ya Bayraktar SİHA’ları sattığını ve orada ortak üretim tesisi kurduğunu anlıyoruz. Ama Türkiye Ukrayna’daki Nazi rejimiyle bir işbirliği içinde. Bu iş birliği sonucunda da Bayraktar’lar Ukrayna’nın toprak güvenliğini korumaktan çok Donbas’ta sivil insanları öldürüyor. Rusya’nın tepkisi de buna.”  

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler