12.6 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

‘Türkiye Suriye’den çekilsin’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya siyasetinin önemli isimlerinden, Federasyon Konseyi (Senato) Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Türkiye’nin Suriye’den askeri birliklerini çekmesini istedi.

Puşkov Telegram kanalından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Rusya’nın “Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’dan asker çekmesi” talebine yanıt verdi. Puşkov, “Rusya’dan diğer ülkelerde yasa dışı konuşlandırıldığı iddia edilen birliklerin çekmesini talep etmeden önce, NATO bunu önce kendisi başlatmalı” dedi.

Puşkov, “Öncelikle, Abhazya ve Güney Osetya artık Gürcistan değil, halkları Gürcistan’ın saldırganlığına maruz kaldıkları için bir zamanlar Kosovalıların yaptığı gibi ayrılmak istedi. NATO o zaman Sırbistan’a sormadı, savaşla bu ayrılığı dayattı” diye konuştu.

Moldova’nın Transdinyester bölgesinde de Rus barış güçlerinin bir zamanlar çatışmayı durdurduğunu ve yeniden başlamaması için orada olduklarına işaret eden Rus senatör, Ukrayna’da ise Rus askerlerin bulunmadığını savundu.

Rus senatör, “Dolayısıyla Stoltenberg kendisinden başlamalı. Özellikle ABD’ye Suriye’den askerlerini çekmesi çağrısı yapmalı. Benzer öneriyle Türkiye’ye de başvurmalı. ABD’nin Guantanamo’yu kapatmasını ve NATO birliklerini Kosova’dan çekmesini talep etmeli” dedi.

Puşkov, “Bu açıklamaları ciddiye almak zor. Uyguladıkları bariz çifte standart açıklamaları herhangi bir anlamdan yoksun bırakıyor” diye ekledi.

Rusya Federasyonu’nun Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Birinci Yardımcısı Dmitri Polyanski de, Suriye’de yasa dışı olarak bulunan tüm yabancı güçlerin derhal çekilmesini talep ettiklerini açıkladı.

BM toplantısında konuşan Rus diplomat, “Suriye’de yasadışı olarak bulunan tüm yabancı güçlerin derhal geri çekilmesini talep ediyoruz. ABD, ne küresel ölçekte ne de yerel ölçekte terörle baş edebiliyor. IŞİD’in Haseke kentinde bir cezaevine saldırısı bunu açık şekilde ortaya koyuyor” dedi.

Polyanski ayrıca İdlib’e insani yardım gönderilmesini engellemenin sabotaj olarak değerlendirileceğini kaydetti.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler