19.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Türkiye-Rusya: Artılar-eksiler

Fuad Safarov, Moskova

Türkiye ile Rusya arasında Ukrayna krizinin ardından artan yakınlaşmayı mercek altına alan Rus medyası ilişkilerdeki olumlu ve olumsuz yönleri tartışan değerlendirmelere yer veriyor.

Rus Kommersant FM radyosu yorumcusu Dmitriy Drize, Ukrayna ve Suriye ile yaşanan gelişmelere atıfta bulunarak Moskova-Ankara ilişkilerinde her şeyin yolunda gitmediğini ima etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un, Ukrayna’da kurulacak Bayraktar SİHA fabrikası için, “bu tesisin silahsızlandırılacak hedefler kapsamına gireceği” açıklamasını hatırlatan Drize, Ukrayna’ya Türk BMC Kirpi zırhlı araçlarının gönderildiği iddiaları da bulunduğunu söyledi.

Türk basınında Türkiye ve Suriye liderleri arasında telefon görüşmesi yapabileceği yolunda haberler çıktığını belirten Drize, “Kremlin bu konuda son derece tedbirli açıklama yaptı. Yani bu bizi ilgilendirmez demek istedi ama bu açıklamaya itiraz edilebilir. Bu, bizi gerçekten ilgilendiriyor. Ankara teröristlerden temizlemek için Suriye’de askeri operasyonu başlatmak üzere. Bildiğiniz gibi orada Rus askerleri de var” dedi.

Drize, “Türkiye ve Suriye liderlerinin birbirlerinden hoşlanmadıklarını söylemek çok yumuşak bir ifade olur. Türk lider Erdoğan, Esad’ı Suriye için tehdit ve sıkıntılarının kaynağı olarak nitelendirdi, devrilmesi çağrısı yaptı. Telefon görüşmesinin Moskova’nın onları bir şekilde uzlaştırma girişimi olduğu açık. Fakat barışın bir telefon görüşmesi yoluyla sağlanamayacağını da anlıyoruz çünkü bu uzun ve karşılıklı tavizler süreci” diye konuştu.

Soçi’deki Rus-Türk zirvesinin kolay geçmediğini belirten Drize, “Bu ne anlama geliyor? Yaptırımları atlatmanın, Rusların sevdiği tatil beldelerinde dinlenmenin, Rus oligarkların yatlarını saklamanın ve Suriye’de beklenmedik olaylardan korkmamanın bir bedeli var. Üstelik bu bedel maddi anlamda çok yüksek olabilir. Türkiye’de enflasyon yüksek, cumhurbaşkanlığı seçimleri ise çok yakında” dedi.

Moskova ile stratejik bir ortaklığın kurmasının Türkiye’nin Batı ile ilişkilerinde ciddi bir soğukluğa yol açabileceğini savunan Drize, “Risk aldığınız şeyin değmesi lazım. Sonuç olarak, bir şekilde herkes belirsiz şüphelerle eziyet çekiyor: Zor zamanlarda Sayın Erdoğan’a aşırı derecede güvenmek mümkün mü? Mesele şu ki bu sorunun yanıtı belirsiz” diye konuştu.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler