18.9 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

Türkiye Rus ekonomisini ‘vurdu’

Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri ve yüksek enflasyon başta ekonomik sıkıntılar, iki ülke arasındaki yakın ilişkiler nedeniyle Rusya’yı da etkilemeye başladı. Rus uzmanlar enflasyonun artmasını ve rublenin değer kaybetmesini Türkiye’deki siyasi-ekonomik gelişmelere bağlıyor.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Zabotkin, Türkiye’de yüksek seyreden enflasyonun kendilerini de etkilediğini söyledi.

Zabotkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye dahil, Rusya’nın ticaret ortağı olan ülkelerdeki yüksek enflasyonun, vatandaşların artan enflasyonist beklentileri nedeniyle Rusya Federasyonu’nda da fiyatların artmasına yol açtığını belirtti.

Zabotkin, “Türkiye’deki yüksek enflasyon oranı, Rusya’nın ticaret ortakları olan ülkelerin ağırlıklı göstergesinde (Rusya Merkez Bankası’nın izlediği gösterge) yer alıyor. Bu durum Rusya’nın enflasyonu düşürme hedefine ulaşmasını zorlaştırıyor. Her şeye rağmen Türkiye’de enflasyonun azalacağını umut ediyoruz” dedi.

Zabotkin, Rusya’da son 10 dönemde devam eden yüksek enflasyonun halkı rublenin kalıcı olarak zayıflaması duygusuyla yaşamaya yönelttiğini söyledi. Rus yetkili, “Aynı zamanda, 2014’ün sonundan bu yana, Rus ulusal para birimi geniş ama istikrarlı bir aralıkta dalgalandı. Geçen yıl benzeri görülmemiş yaptırımlar nedeniyle birkaç hafta boyunca yalnızca bir kez sınırı aştı” diye konuştu.

Zabotkin, Rusya’nın ticaret ortağı olan ülkelerde görülen enflasyonun Rusya Merkez Bankası’nın enflasyon hedefleri seçimini de etkilediğini belirtti.

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki enflasyonun gelecek yıl %4’e inmesini bekliyor.

Ruble de düşüşte

Rus yatırım şirketi BCS Mir Investments’in borsa uzmanı Mihail Zeltser, rublenin dolar karşısında düşüşünün nedenlerinden birinin Türkiye’deki seçimler olduğunu savundu.

Life.ru haber sitesine konuşan Zeltser, “Rus para birimi, petrol dinamiklerine neredeyse hiç tepki vermiyor. Ancak Türkiye ve Rusya arasındaki ihracat, ithalat, enerji projeleri, gıda ve turizm alanındaki çok yüksek bağımlılığı ışığında Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine karşı çok hassas” dedi.

Mayıs ayı başlarında bir dönem rublenin hızlı şekilde güçlendiğini hatırlatan Zeltser, “Ama sonrasında Rusya’nın önde gelen ticaret ortağı Türkiye’deki iç politik mücadele faktörü devreye girdi ve döviz kurları keskin bir şekilde toparlandı” diye konuştu.

Rus borsa uzmanı, Türkiye’deki seçimlerin ikinci turunun 28 Mayıs’ta tamamlanmasının ardından döviz kurlarında düşüş yaşanabileceğini söyledi.

Rus rublesinin yılbaşından bu yana değer kaybı yüzde 20’yi aşmış durumda. Ocak ayında bir dolar 68 ruble civarındaydı, şu anda ise 80.35’den işlem görüyor.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler