3.6 C
İstanbul
30 Ocak 23, Pazartesi
spot_img

‘Türkiye NATO’dan çıkarılır mı?’

İsveç’te aşırı sağcı Rasmus Paludan’ın Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakması, Rusya’da “Türkiye NATO üyeliğinden çıkarılabilir mi” tartışması başlattı.

Resmi Ria Novosti haber ajansı yorumcusu Mihail Katkov, Batı medyasının Ankara’yı sık sık Rusya-Ukrayna ihtilafından maddi kazanç sağlamakla ve Kiev’in Moskova’yı yenmesine yardım etmemekle suçladığına dikkat çekti. Katkov, “Sık sık Türklerin NATO’dan çıkarılması çağrıları yapılıyor. NATO bu adımı atar mı” sorusunu ortaya attı.

İlginç soru bir anda Rusya medyasında gündem olurken, Medya Günlüğü’ne konuşan Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov, bu senaryolara inanmadığını belirtti. Markov, “Evet Türkiye, çoğu zaman ABD ile ters düşüyor ama NATO üyeliğinden çıkarılması senaryosu gerçekçi değil” dedi.

“Bunun gerçekleştirilemez bir şey olduğunu düşünüyorum” diyen Markov, “Çünkü tüzükte İttifak üyeliğinden mahrum bırakılma koşulu yok. Ama Türkiye’nin tüm NATO faaliyetlerine katılımını dondurabilirler. Mesela Rusya, Avrupa Konseyi’nin dışında bırakıldı” diye devam etti.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Fyodr Lukyanov da, Türkiye’nin NATO için önemli bir ülke olduğuna işaret etti. Lukyanov, “Ankara, yükümlülüklerini genellikle çok gevşek bir şekilde yorumluyor. Fakat dikkat ederseniz buna rağmen, hala Ankara’ya belirli kısıtlamalar getiriyorlar” dedi.

NATO’daki çoğu kimsenin Ankara’nın fazla bağımsız konumundan memnun olmadığını da vurgulayan Lukyanov, “Fakat bu rahatsızlık iddiaları sadece medya veya siyasetçiler düzeyinde dile getiriliyor. Bu şahıslar, belirleyici karar alabilecek konumda değiller” diye konuştu.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,153TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler