24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Türkiye konumunu güçlendiriyor

Rus Kommersant gazetesi, Türkiye’nin küresel enerji piyasasında artan rolüne dikkat çekerek petrol ve doğal gaz piyasasındaki konumunu güçlendirdiğini yazdı.

Ham petrol tankerlerinin Boğazlardan geçişini zorlaştıran uygulamaya ve Türkiye’nin “enerji hub”ı olma niyetine dikkat çeken gazete, uzmanların bu konudaki görüşlerini aktardı.

Ham petrol taşıyan tankerlerin Boğazlardan geçmek için P&I sigortasının geçerli olduğuna dair teyit mektubu sunma yükümlülüğü 1 Aralıkta yürürlüğe girmişti.

Stratejik Analiz ve Kalınma Teknolojileri Merkezi yöneticisi Vyaçeclav Mişçenko, Türkiye’nin Boğazlardan geçiş trafiğini korumak ve yük transferinde transit olmak istediğini söyledi.

Rus uzman, Türkiye’nin Rusya enerji sektörüne yönelik AB yaptırımlarına katılmayan ülkelerden biri olduğuna ve Avrupa için büyük bir “enerji hub”ı haline gelmeyi hedeflediğine dikkat çekti.

Delovoy Profil şirketi yöneticisi Armen Danielyan, “İstanbul Boğazı’nın kapasitesi yılda 25 bin gemi olmakla birlikte, yaklaşık 150 milyon ton ham petrol taşıyan 8 bin tanker de dahil olmak üzere her yıl 40 binden fazla gemi buradan geçiyor. Dolayısıyla Boğaz’dan geçen gemiler için sigorta koşullarının sıkılaştırılması, Türkiye’nin Rusya karşıtı yaptırımlara katılacağı anlamına gelmiyor. Bu, Boğaz’dan geçen tüm tankerlere yönelik” değerlendirmesini yaptı.

Gazete ayrıca, “Ankara’nın, kendi topraklarında Avrupa emtia piyasasında ciddi bir oyuncu olmasını sağlayacak güçlü bir gaz merkezi oluşturma planları göz önüne alındığında, Türkiye’nin Rusya ile ilişkileri bozması da yararına değil. Bu projedeki başarı büyük ölçüde Moskova’ya bağlı” yorumuna yer verildi.

(TürkRus.Com)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler