19.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

‘Türkiye Azerbaycan’a yerleşti’

Fuad Safarov, Moskova

24 Şubat sonrası Batı’nın yaptırımlarına hedef olan Rusya’da İran ve Türkiye ile ilişkiler gündemin ön sıralarında yer alıyor. Medyadaki tartışmada bazı Rus uzmanlar İran’ın Moskova için önemli ülke olduğunu söyledi, bazıları ise Türkiye’nin eski Sovyet coğrafyasında güç kazandığını ileri sürdü.

Resmi Rossiya-1 kanalında ünlü gazeteci Vladimir Solovyov’un sunduğu programda konuşan siyasi uzman Sergey Miheyev, Rusya-İran ilişkilerinin önemli olduğunu ve daha da güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Miheyev, “İran bizim stratejik ortağımız. Köklü ve kadim bir devlet. İran’la ortak dil bulmamız, eski Sovyet cumhuriyetlerine kıyasla daha kolay. İran’la ilişkilerimiz, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan ile ilişkilerimizden daha güvenli” dedi.

Türkiye’nin Azerbaycan’a “yerleştiğini” ileri süren Miheyev, “Hazar Denizi’ndeki Kuzey-Güney Yolu projesinde İran bizim ana stratejik ortağımız. Ne yazık ki Hazar’ın sağındaki solundaki ülkeler ise bizim müttefikimiz değil. Türkiye’nin Azerbaycan’daki etkisini kimse inkar edemez. Türkiye artık Hazar Denizi’nde” diye konuştu.

Bunun üzerine program konuklarından Milletvekili Leonid Kalaşnikov, “Fakat İran, Hazar Denizi’nde üçüncü ülkelerin olmaması gerektiği hususundaki anlaşmaya imza atmadı. Çelişki de burada” sözleriyle müdahale etti.

Miheyev ise, “Olabilir. Fakat jeopolitik anlamda İran, bu anlaşmaya imza atanlardan daha gerçekçi davranıyor. Türkiye artık Hazar Denizi’nde” diye ısrarını sürdürdü.

Bunun üzerine Kalaşnikov, “Türkiye Hazar’da yok” deyince sunucu Solovyov da, “Türkiye artık Hazar’da” diyerek Miheyev’in tezini destekledi.

Miheyev, “Türkiye Azerbaycan’da! Azerbaycan da Hazar Denizi’nde! Bu kadar basit. İran ise bizim müttefikimiz!” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler