27.5 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘Türkiye arabulucu olamaz’

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Ukrayna’ya Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) satan Türkiye’nin Moskova ile Kiev arasında arabulucu olamayacağını ima etti.

Başkent Minsk’teki Cumhuriyet Sarayı’nda Ulusal Meclis’e hitap eden Lukaşenko, Ukrayna krizine de değindi. Türkiye’den ziyade Çin’in, Ukrayna ihtilafının çözümüyle ilgili müzakerelerde arabulucu olabileceğini savunan Lukaşenko, “Çin kesinlikle olabilir. Türkiye ile ilgili sorular var. Ukraynalılara Bayraktar sağladılar. Dolayısıyla arabuluculuk adaylığı reddedilebilir. Çin’in ise kabul edilebilir” dedi.

Lukaşenko, Moskova’nın Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirme planına da değinirken 1990’larda verilen garantilerin ihlal edilmesi nedeniyle topraklarına nükleer silahları yeniden yerleştirmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Lukaşenko’nun açıklamalarını değerlendiren Rus siyaset bilimci Andrey Suzdaltsev’e göre, Belarus Cumhurbaşkanı, Çin ve Türkiye’yi geçerek Ukrayna krizinin çözümünde ana barış gücü olmaya çalışıyor.

Rusya Askeri ve Siyasi Çatışma Araştırmaları Merkezi Başkanı Andrey Klintseviç de, “Batı, Belarus Cumhurbaşkanı’nın Ukrayna’daki ihtilaf sırasında ateşkes teklifini fark etmeyecek” yorumunda bulundu.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerik20 soruda politik psikoloji
Sonraki İçerikOPEC+ nedir?
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler