25.3 C
İstanbul
22 Eylül 23, Cuma
spot_img

‘Türk-Rus ilişkileri model oldu’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki Soçi zirvesi bugün yapılacak.

Rus uzmanlar, gündeminde pek çok kritik başlık bulunan zirve öncesi Türk-Rus ilişkilerini Medya Günlüğü’ne değerlendirdi.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Kalkınma ve Destek Fonu Bilimsel Araştırma Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Fyodr Lukyanov, ikili ilişkilerin özellikle 2015 yılından bu yana verimli şekilde geliştiğini söyledi. Lukyanov, “Rus-Türk ilişkilerinin inanılmaz bir fenomen olduğunu söylemeliyim. 2015’ten beri nasıl geliştiğini büyük bir ilgi ve hayretle izliyorum. Bu ilişkiler meyvelerini veriyor. Evet, çoğu zaman karşı karşıya geliyoruz ama sorunlar çözülüyor ve her iki ülke karşılıklı anlayış gösteriyor” dedi.

Tarih boyunca sık sık çatışan iki ülkenin çıkarlarının neredeyse bütün konularda çeliştiğini belirten Lukyanov, “Görünüşe göre her şey açık. Fakat aynı zamanda ilişkilerin istikrarlı ve en önemlisi yapıcı olduğu ortaya çıktı. Bazen ortaya çıkan hassas sorunlar da ilişkiler bozulmadan çözülüyor” diye konuştu.

 

 Fyodr Lukyanov

24 Kasım 2015 tarihinde yaşanan uçak krizine atıfta bulunan Lukyanov şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bana öyle geliyor ki, Türkiye ile bir sınava tabi tutulduk. Tam da uçağın düşmesinin yol açtığı sıkıntılı dönemde iki taraf da iş birliği yelpazesinin çok geniş olduğunu anladı. Ayrıca, her iki tarafın da dahil olduğu çatışma konularında, birinin aktif olarak müdahale etmesi durumunda iki ülkenin de amaçlarına ulaşamayacağı anlaşıldı. Bazen karşılıklı söylem ve adımlar sert olabiliyor fakat buna rağmen, iki ülke birbirinden vazgeçemediğini artık anladı. Moskova ve Ankara her iki ülkenin kendi ulusal çıkarları bulunduğunu kabul etti. Bu, dış siyasette yeni bir model oldu. Bakalım gelecekte bu iş birliği modeli nasıl gelişecek…”  

Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov da iki ülkenin hem bölgesel hem de uluslararası konularda ciddi ve faydalı iş birliği yaptığını kaydetti. Markov, “İki ülkenin köklü ilişkileri var. Fakat Sayın Putin ve Sayın Erdoğan’ın iktidara gelmesiyle Türk-Rus ilişkilerinin giderek güçlendiği gerçeğini kimse inkar edemez. Türkiye bizim komşumuz ve stratejik ortağımız. NATO üyesi olmasına rağmen Türkiye Rusya’ya yönelik Batı’nın yaptırımlarına katılmıyor” dedi.

 

Sergey Markov

Ukrayna krizi ile ilgili Türkiye’nin arabuluculuk faaliyetlerini de takdir ettiklerini söyleyen Markov, “İstanbul’da geçenlerde imzalanan Tahıl Anlaşması da ikili iş birliğinin dünya için faydalı olduğunun en önemli kanıtı. Çıkarlarımız, görüşlerimiz her zaman örtüşmeyebilir. Ama önemli olan iş birliğimize devam etmemiz ve karşılıklı olarak ulusal çıkarlarımıza saygı duymamız” diye konuştu.

Siyaset bilimci Sergey Miheyev ise, ikili ilişkilerde Ukrayna konusuna değinirken, Ankara’nın Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafın çözümüne yardımcı olamayacağını savundu. Miheyev, “Bizim amacımız, Ukrayna’nın silahsızlandırılması, Nazilerden temizlenmesi ve bloklar dışı statüsünün olması. Bugün ABD, Ukrayna iktidarının arkasında. Türkiye bu durumu nasıl etkileyebilir? Mümkün değil. Türkiye’nin ABD’yi etkileme ve Kiev-Moskova anlaşmasını sağlama şansı yok” iddiasında bulundu.

İlgili yazılar:

https://medyagunlugu.com/haber/vizeyi-kaldirma-zamani-52022

https://medyagunlugu.com/haber/turk-rus-iliskileri-testi-1-49884

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,275TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler