32 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Türk kampındaki imparator penguenler

Cumhuriyetimizin 100. yılında, 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ni gerçekleştiren bilim insanlarımız Antarktika’da şaşırtıcı bir gözlem yaptı.

Günümüzde, Güney Yarım Küre’de yaşayan 18 penguen türünün en büyüğü olan imparator penguenler (Aptenodytes forsteri), Antarktika’da yaşayabilen nadir türler arasında yer alıyor. İmparator penguenler aynı zamanda soğuğa en dayanıklı penguen türü.

Antarktika’ya gerçekleştirilen bilim seferleri sırasında bilim insanlarımızın araştırmalar yaptığı Horseshoe Adası’nın da içinde yer aldığı Antarktika Yarımadası, küresel ısınmadan ve iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgelerden biri. Bu nedenle deniz buzu oranları bu bölgede her geçen yıl azalıyor. Yavrulamak ve yavrularını büyütmek için genellikle deniz buzuna ihtiyaç duyan imparator penguenler de bu nedenle Antarktika Yarımadası’nın batı kıyılarında neredeyse hiç gözlemlenmiyor.

Bu yıl, 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi sırasında bilim insanlarımız iki genç imparator penguenin tüy dökme dönemlerinde Horseshoe Adası üzerinde bulunduğunu keşfetti.

İlk imparator penguen, ekipte yer alan Dr. Burak Karacık ve Dr. Atilla Yılmaz tarafından görüldü. Ardından Kaptan Sinan Yirmibeşoğlu saatler süren gözlemler ile imparator penguenin davranışlarını kayıt altına aldı ve birkaç gün sonra farklı bir bölgede ikinci ve daha büyük bir imparator penguen keşfetti. Daha önce Horseshoe Adası’nda tüy dökme dönemindeki bir imparator penguen hiç görülmemişti. Bilim insanlarımız, gözlemleriyle ilgili bilimsel araştırmalarının sonuçlarını Polar Research dergisinde yayımladı.

Bu durum ileriki yıllarda iklim değişikliğinin sonucu olarak Antarktika Yarımadası’nın batı kıyılarında daha fazla imparator penguen görülebileceği anlamına geliyor.

(Sinan Yirmibeşoğlu, bilimgenctubitak.gov.tr)

Konuyla ilgili kısa belgesel:

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler