24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Troçki’ye Büyükada’da anma

Sovyet devrimci Lev Troçki’nin 1929-1933 yılları arasında Türkiye’de sürgünde geçirdiği dört yıl Büyükada’da (Prinkipo) düzenlenecek bir etkinlikle anılacak. Troçki, Sovyetler Birliği’nden sınır dışı edilmesinin ardından Büyükada’daki bir evde kalmıştı. (Küçük fotoğraf)

20 Ağustos’taki etkinlik “Dünya Tarihinin Merkezindeki Ada: Troçki Büyükada’da” başlığını taşıyor. Başlıca konuşmacılar, Dünya Sosyalist Web Sitesi Uluslararası Yayın Kurulu Başkanı David North, Türkiye’deki Sosyalist Eşitlik Grubu’nun önde gelen üyelerinden Ulaş Ateşçi ve Troçki suikastı üzerine kapsamlı yazılar kaleme alan WSWS Yayın Kurulu üyesi Eric London olacak. Tarih Vakfı Başkanı Profesör Doktor Mehmet Ö. Alkan etkinliğin moderatörlüğünü yapacak ve bir konuşmayla katkıda bulunacak.

Anma etkinliği Adalar Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenleniyor. Belediye Başkanı Erdem Gül, Kasım 2015’te, Cumhuriyet’in Ankara temsilcisiyken, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile birlikte “MİT TIR’ları” olarak bilinen haberi yapmaktan tutuklanmış ve üç ay hapis yatmıştı.

Toplantı, Troçki’nin Temmuz 1933’te Büyükada’dan ve Türkiye’den ayrılışının doksanıncı ve Ağustos 1940’ta Meksika’da öldürülmesinin seksen üçüncü yıl dönümüne denk geliyor.

(wsws.org)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler