24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

TGC’de Etem Çalışkan sergisi

Türkiye’nin en önemli kaligrafi sanatkârlarından biri olan ve Atatürk’ün imzasını stilize eden, Anıtkabir kitabelerini yazan ekipte yer alan, hattat, gazeteci ve ressam Etem Çalışkan’ın sergisi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi’nde açıldı. Sergi, 11 Kasım 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Çalışkan açılışta yaptığı konuşmada, “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne sergi için teşekkür ediyorum. Çalışmalarıma Basın Müzesi’nde yer verdiler, bu benim için onurdur. Ben Cumhuriyet çocuğuyum. Cumhuriyetimizin 100. yılına kutlama adımıdır bu sergi aynı zamanda. Ben bu amaçla sergiyi düzenledim” dedi.

Atatürk’ün ünlü eseri “Nutuk”u el yazısı ile yazan Çalışkan’ın sergisi iki bölümden oluşacak. Atatürk’ün tablolarının yanı sıra Babıali’nin, edebiyat ve siyaset dünyasının önemli isimlerinin toplam 72 portresi sergide yer alacak.

Basın Şeref Kartı taşıyan 94 yaşındaki Etem Çalışkan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve kaligrafi alanında 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne değer görülmüştü.

Kimdir?

1928 yılında Mersin’de doğdu. Mersin Lisesi’ni ve Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi. Hattat Emin Barın ve ressam Sabri Berker’in öğrencisi oldu. 1953 yılında Anıtkabir kitabelerinin yazılışında Emin Barın’ın asistanlığını yaptı. Aynı yıl Yeni Sabah Gazetesi’nde ressam ve kaligraf olarak gazeteciliğe başladı. İlk işi, gazete için Jane Eyre filminin fotoğraflarının üstüne konuşmalar ve anlatım yazmak oldu. Bu çalışma, Türk basınındaki ilk fotoroman yayınıydı. Ankara’da Zafer, Öncü; İstanbul’da Hareket, Dünya, Akşam, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı. 1982 yılında Hürriyet gazetesinden emekli oldu. Her yıl 10 Kasım’da gazetelerde yayımlanan Atatürk portrelerini çizdi. Emekli olduktan sonra Milliyet gazetesinin Türk Büyükleri’ni, Sabah gazetesine Yunus Emre Divanı’nı hazırladı. Çizgi röportajlar yaptı. Türk Büyükleri çalışması albüm kitap olarak yayınlandı. 1980 yılında Atatürk’ün doğumunun 100. yılı için basılan gümüş ve altın hatıra paralarını tasarladı. 1984 yılında PTT için 16 Türk Devleti Pul Serisi’ni hazırladı. Kültür Bakanlığı’nın siparişi üzerine üç yıllık bir çalışma sonucunda Atatürk’ün iki ciltlik Nutuk adı eserini el yazısıyla yazdı. 844 sayfadan oluşan iki ciltlik eser, 2002’de yayımlandı. 2005 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Burhan Felek Ödülü’ne değer görüldü. Etem Çalışkan, kaligrafi alanında 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü aldı. Basın Şeref Kartı taşıyor.

(TGC)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler