12.6 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

‘Tek kutuplu dünya çöktü’

Fuad Safarov, Moskova

Rus akademisyen, emekli dış istihbarat albayı Andrey Bezrukov, ABD’nin kurduğu küresel sistemin artık mevcut olmadığını, dünyanın çok kutuplu hale geldiğini söyledi.

Eşi Yelena Vavilova ile 2010 yılında ABD’de yakalanan, ardından takas yoluyla Rusya’ya iade edilen 10 Rus ajanı arasında yer alan Bezrukov, Argumentı i Faktı (AiF) gazetesine açıklamalarda bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi (MGİMO) öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Bezrukov, son dönemde çok kutuplu bir dünyanın oluşturulduğunu söyledi ve “Bugün Çin, Türkiye ve Hindistan çevresinde merkezler kuruldu. Dolayısıyla dünyanın merkezi artık ABD değil” dedi.

Bu merkezlerin arasındaki ilişkiye de değinen Bezrukov, “Tek bir merkez ve hatta iki merkez olmayacak. Birkaç tane olacak. Elbette farklı güçlere sahip olacaklar. Kendi aralarında müzakere edecekler, bir yerde iş birliği yapacaklar, bir yerde rekabet edecekler ” diye konuştu.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlattığı özel askeri operasyonun ardından dünyanın çok kutupluluğa geçiş sürecinin daha da hızlandığını söyleyen Bezrukov, “Kararsız ülkeler artık nereye, kiminle gideceklerini seçmeli” dedi.

Artık ABD’nin inşa ettiği küresel sistemin var olmadığına işaret eden Bezrukov, “Suudi Arabistan’da veya BAE’de ABD Başkanı Biden aradığında telefona bile cevap vermiyorlar. Dünyanın merkezi Amerika Birleşik Devletleri olsaydı, bu asla olmazdı” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de geçen hafta Valday Forumu’ndaki konuşmasında Batılı ülkelerin Rusya’nın bağımsızlığını ve benzersizliğini inkar etmesini “tehlikeli, kanlı ve kirli oyun” olarak yorumlamış, Batı’nın dünya meseleleri üzerindeki “tam egemenliğinin” artık sona erdiğini savunarak, “Gözlerimizin önünde yeni bir dünya düzeni kuruluyor” demişti.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler