13.5 C
İstanbul
15 Nisan 24, Pazartesi
spot_img

‘Taş üstünde taş bırakmayalım!’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım Daimi Temsilcisi Georgiy Muradov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırım’la ilgili açıklamaları için “Ankara’ya öyle bir yanıt vermek lazım ki, taş taş üstünde kalmasın” dedi.

Muradov, Pravda.ru haber portaline Erdoğan’ın, “Kırım’ın, ayrılmaz parçası olduğu Ukrayna’ya iadesi, esas itibarıyla uluslararası hukukun gereğidir” sözlerini değerlendirdi. Türkiye’nin sadece Kırım’da değil, aynı zamanda Kafkaslar’da ve Suriye’de “ikili oynadığını” iddia eden Muradov, “Er ya da geç çok sert tepki vermek zorunda kalacağız” dedi ve Türkiye’nin Kırım’ı almayı planladığını ileri sürdü.

Moskova’nın Ankara’ya sert tepki göstermesi gerektiğini söyleyen Muradov, “Öyle bir yanıt vermemiz lazım ki, taş taş üstünde kalmasın. Aksi takdirde Türkler bu konuda sonuna kadar gidecek” dedi.

Muradov, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında da Kırım meselesinin artık kapandığını belirtti. Rus yetkili, “Ukrayna zaten çökmekte olan bir devlet. Türkler Kırım’ın Ukrayna’ya verilmesini talep ediyor. Ukrayna parçalanacak, ardından Kırım’ın Türkiye’ye iade edilmesi şansı doğacak” diye konuştu.

Osmanlı Devleti ve Rusya İmparatorluğu arasında imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması (1774) ile Yaş Antlaşması’na (1792) atıfta bulunan Muradov, “Bu anlaşmaları kimse iptal etmedi. Türkiye’nin Kırım’ı Rus toprağı olarak kabul ettiği o anlaşmalarda var. Bunların hepsi yürürlükte” dedi.

Muradov, Osmanlı Devleti ile imzalanmış anlaşmaları bozmanın bedelinin yüksek olabileceğini söyledi ve “Osmanlı için imza atılan o kadar çok önemli şey var ki, onları silmeye kalkarsanız her şey yeniden başlar. Bu, Türkiye’nin için kesinlikle yapıcı değil, tehlikeli olur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı’nın sözlerine Rus politikacıların sert tepki göstermesine karşın Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Erdoğan’ın Kırım hakkındaki görüşleri iki ülke arasındaki iş birliğini etkilemiyor” diyerek gerilimi tırmandırmaktan kaçınmıştı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler