19.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

‘Tahıl Anlaşması Erdoğan’a yaradı’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Komünist Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Dmitri Novikov, Tahıl Anlaşması’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için büyük bir artı olduğunu belirtti.

Rus Zvezda TV kanalına açıklamalarda bulunan konuşan Rusya Parlamentosu Uluslararası İlişkileri Komisyonu Başkan Birinci Yardımcısı Novikov, Türkiye’nin Tahıl Anlaşması’na neden ilgi duyduğunu anlattı. Novikov, “Bu çok anlaşılır bir durum. Erdoğan ve genel olarak Türkiye, kimsenin, ne bizim ne de rakiplerimizin avukatı, sadece aracı konumda. Arabuluculuğundan da en iyi şekilde yararlanmak, uluslararası alanda statüsünü yükseltmek ve ekonomik faydalar sağlamak istiyor” dedi.

Erdoğan’ın Rusya ile arabuluculuk misyonunun Batı’nın işine geldiğini de savunan Rus milletvekili, “Batı eğer gazımızı veya tahılımızı satın alınmasında karlı çıkarsa bu işe girer. Bu yüzden müzakere süreçlerinden faydalanmasını bilen Erdoğan’a ilgi duyuyor. Batı, NATO kararları nedeniyle Moskova’ya doğrudan taviz veremezse, Erdoğan’ın müzakere etmesi onlar için çok faydalı olacaktır” diye konuştu.

Tahıl Anlaşması’nın 19 Kasım’da sona erdiğini hatırlatan Novikov, Türkiye Savunma Bakanlığının bir yıl uzatma önerisinde bulunduğunu da belirtti. Ankara’nın bu girişiminin Moskova’nın çıkarlarıyla da örtüştüğünü kaydeden Novikov, “Rusya, tahıl koridorunun güvenliği için garanti aldı. İçimden bir ses bu garantilerin hayata geçirilebileceğini ve Türkiye’nin arabuluculuğunun işe yarayacağını söylüyor. Neden? Çünkü Türkiye, kendisi tahıl akışının devam etmesini istiyor. Bu, Erdoğan için büyük bir artı” dedi.

Rossiya-1 kanalında ünlü siyasi uzman Dmitriy Kulikov’un sunduğu canlı yayın programında konuşan Rus uzmanlar da, Türkiye’nin dünyanın en iyi kaliteli un ve un mamulleri üreticisi olduğunu, dolayısıyla Ankara’nın Tahıl Anlaşması’na çok ilgi duyduğunu söyledi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler